DANSHARI JAPON EV DÜZENLEME SANATI HİDEKO YAMASHİTA KİTAP YORUMU – JAPON SEÇKİSİ

Etrafınızı saran objeler ile ilişkinizi düzenlediğinizide çevrenizdeki kişilerle ve iç dünyanızla durumun düzene gireceğini savunan Japon Hideko Yamashita Komatsu şehrinde yaşamaktadır. Japon dünyasını kasıp kavuran başta düzenleme sanatçısı Marie Kondo’ya göndermeler yapan kitap, nesnelerle dolu olan Japonya’dan dünyayı dönüşütürme kaygısı taşıyor. Yaşam alanlarımızı sayısız nesnelerle doldurup, ardından kutu, çekmece ve dolap satın alma peşinde olmamızı eleştiren Hideko, bir süre sonra dar gelen evlerimizi daha büyüğüyle değiştirme çabamızın kökenini sorguluyor.

Foto Kaynak Kuraldışı Yayıncılık

Danshari yönteminde evi depo değil, yaşam alanı olarak gören Japon düşüncesi DAN (reddetmek) SHA (atmak) RI (bağlanmamak) felfesine dayanıyor. Marie Kondo’nun Konmari’sine göre objeleri toplayıp tek tek elden geçirip, kalanı gideceği, hediye edilip satılacağı kararından sonra doğru yerlere yerleşimini savunan yapıya göre, Hideko Danshari’de istif olarak nesneleri ayıklamak, atmak, sınıflandırmak, kaldırmak ve en sonunda toz almak/süpürmek aşamalarına yönlendirmektedir. Obje tufanının 3 nedeni ise toplum, aile ve siz’siniz! Negatif obje tufanı mirasından kurtulmak için Danshari kitabı sizlere faydalı olabilir.

Danshari kitabı anksiyete atağına girmeme sebep oldu, ilgili bölümü zor bitirip, kah düzenleme yaptım, kah çöpe bir şeyler attım. Biriken nesneler, vicdan azabı ve endişe sembolüdür. Bu dindirilemez endişe, birikince bedenimizin alıcıları uyuşur ve felç olur. Rahatsızlıklar ve hastalıklara boğuluruz. Konforlu yaşam için maddi ve manevi kaynakları dünyevi nesnelere harcamak yerine, az eşya ile derleme, düzen, temizlik ve koruma enerjilerimizi başka şeylere yönlendirebiliriz. Objeler ile aramızdaki ilişkiler beşeri ilişkilerimizi düzenlemede oldukça etikilidir. Kuraldışı Yayıncılık’tan Mart 2019’da yayınlanan Danshari Japon Ev Düzenleme Sanatı kitabı Gülşah Ercenk tarafından çevrilmiş. 18 TL satış fiyatı olan kitabı D&R online satıştan 12,22 TL (kdv’siz) satın aldım.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın