PINBALL 1973 HARUKI MURAKAMİ KİTAP YORUMU – JAPON SEÇKİSİ

Roman okumayı tercih etmiyorum. Zaman eskitmek, kafayı yormadan rahatlatma amacı güden romanlar, ülkemizde en çok okunan kitap türü olduğu için belki de tepkisel olarak yığından biri olmayı seçmediğim için olabilir. Japon Haruki Murakami söz konusu olunca, roman türüne yeşil ışık yapıp Pinball 1973 kitabına fırsat verdim. D&R online sitesinden satın aldığım kitap 32 TL iken 21,14 TL’ye denk gelmiş oldu. Doğan Kitap tarafından Kasım 2020’de basılan, Türkçe’ye Ali Volkan Erdemir tarafından çevrilen Pinball 1973 142 sayfadan oluşmakta.

Foto Kaynak Doğan Kitap

Haruki Murakami’nin yazmış olduğu ikinci roman olan Pinball 1973 romanı, karakterlerin isimsiz adlandırılması ile tek bir adamın yaşamına ve Pinball makinesi ile derdine odaklanıyor. İkiz kadınlarla evini paylaşıp üçlü ilişki içinde olan, ortağıyla İngilizce ve Fransızca çeviriler yaparak geçimini sürdüren ana karakter, Tokyo şehrinde savrulmaktadır. Müdavimi olduğu yerde hayatın akışına işleyen Chicago Gilbert & Sands üretimi Amerikan üç fırlatıcılı Pinball Spaceship makinesinin peşine düşen karakter, makineyi kaybettiğinde onu bulmak için tüm imkanlarını seferber eder. Savaş sonrası barış zamanı endüstrisinin eseri olan Pinball makineleri ile özdeşleşen insanların hüznünü simgleyen kitap, zaman zaman alakasız detayların neden yazıldığını sorgulatmakta.

Adeta yara kataloğuydu bedenim. (p.72)

H.Murakami

Murakami kitaplarına ve geçmişine aşina olan okuyucuların kitapta geçen şarkılara ve bar ortamına denk gelmesi tesadüf değil. Japon hayatının gündelik parçası olan bar ortamı, müzikal destek kitabı okurken, bu şarkılar nasıl diye düşündürtmektedir.

Sorun bana uyan tüm mekanların geçmişte kalmış olmasıydı. (p.85)

H.Murakami

Kutay Çev.

Bir cevap yazın