BİR BAŞKADIR ETHOS DİZİ YORUMU netflix

Berkun Oya’yı yaklaşık yirmi sene önce bembeyaz bir stüdyoda sorular sorarken ve cevaplar aradığı programından hatırlıyorum. Dönemin popüler dergilerinden birinde de sayfalarda karşıma çıkmıştı. 2020 senesinin sonlarına yaklaşırken Netflix’te Bir Başkadır dizisinin yazarı ve yönetmeni olarak yeniden karşılaştım. Öykü Karayel’in başrolünde yer aldığı Bir Başkadır dizisi tesettürlü, Doğu’lu, gündelik temizliğe giden İstanbul’un kırsal çeperinde abisi, yengesi ve iki yeğeniyle yaşayan genç bir profil. Kentli-kırsal, doğu-batı, çağdaş-dindar gibi kategorize edip ötekileştirdiğimiz ne varsa dizide yerini almış. Meryem’in Psikiyatrist Peri desteğiyle yaşam örgüsünü izlediğimiz dizi, serebral parsli birey, Kürtçe aile içi diyaloglar ve çok hafif hissettirilmiş cami hocasının lezbiyen kızının açılımını göstermeye yeşil ışık yakmış.

Foto Kaynak Netflix

Gündelik yaşamda yaratılan uçurumlar, aslında ötekini dışlayarak kendini var etme çabasının gösterildiği dizi izleyenlerde çeşitli açılımlar yaratabilir. Dilsiz küçük oğlan, duygusal olarak geçmişinden kalan travmayı diri tutan yenge, işini kaybetmiş abisi psikoz abi ve ilkokulda okuyan yeğeninin sorumluluğunu üstlenen Meryem’in gözünden aktarılan dizi 8 bölümden oluşuyor.

Öykü Karayel’in canlandırdığı Meryem karakteri dahil herkesin birbirine faşistçe eleştirisel yaklaştığı insanlık dramını gözler önüne seren her bölüm eski İstanbul videoları ve Ferdi Özbeğen şarkıları ile sonlanmakta. Kültürümüze ait referans edindiğimiz kodları çıplak olarak yansıtan dizi, eleştirirsel yaklaşımlarımıza dur diyebilmemize vesile olabilir veya dizinin başından diziden konforsuz hissedebilirsiniz. Alt yazı olarak Türkçe seçeneğini açarak izlediğim Bir Başkadır dizisi, yöresel ağızdan kaynaklı yutulan heceleri anlamamı kolaylaştırdı. Ötekileştirdiğimiz ne varsa Bir Başkadır ETHOS dizisi Netflix’te.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın