KRAL KAYBEDERSE GÜLSEREN BUDAYICIOĞLU KİTAP YORUMU

Psikiyatri Uzmanı Gülseren Budayıcıoğlu hakkında hiç bir detayı bilmeden ödünç alıp okuduğum Kral Kaybederse romanı 21. Basım olarak Remzi Kitapevinden basılmış. Basılmış olan 20 baskısında neden bu kitabın ilgimi çekmediğini biliyorum. Azra Kohen’in yazdığı romanlar dışında Türk dilinde yazılmış kitaplar nedense ilgimi çekmiyor. Günlük hayattan yeterince keder, dram, zevksizlik ve karmaşa gözlemlediğim için yabancı eserleri okumayı tercih ediyorum diyebilirim. Kral Kaybederse romanını ise okumaya hiç fırsat yaratmadım. Kitabı elime aldığımdan beri tüm karakterlerin içine çekildim.

Foto Kaynak Remzi Kitapevi

Yolculuk sırasında okuması kolay, akıcı fakat duygu yoğunluğu bakımından hop oturup hop kaldıran Kral Kaybederse Ankara’da yaşayan Kenan Baran’ın hikayesini anlatıyor. Kenan Baran’ın psikiyatri doktoru Gülseren tarafından yazılmış kitabın sonu oldukça sürpriz oldu. Narsistlik kişilik bozukluğu ve alfa erkek olarak seks için yaratıldım diye Ankara’nın altını üstüne getiren mühendis Baran hem karısını hem diğer kadınları hemde garsoniyer olarak tuttuğu aynı anda idare eder. Hiçbir kadın ile tam doyuma ulaşamayan Kenan, klüpte kumar, alkol ve arkadaşları ile oyalanır. Hem eşini hemde sevgilisini idare eden Kenan, ona meyleden tüm kadınlar ile cinsel gücünün tadını çıkartır. Sürekli göz önünde olan, kıskanıldığını düşünen Baran evinin önünde uğradığı saldırı sonrasından yükselişe geçen hayatından tepetaklak yuvarlanmaya başlar. Kitabın ağır ağır tepeye çıktığını düşündüğünüzde rollar coaster etkisi ile ineceği sayfalarda geçmişten gelen ailevi detayların günümüzü nasıl etkilediğini görebiliyorsunuz.

Psikiyatri doktorunun danışanı Kenan beyi tasviri ile giydiği kıyafeti, kullandığı aksesuarları ve kullandığı parfümün hissediyorsunuz. Kitap özetle, hepimizin içinde az çok olan defoların, maddi güç ve heteroseksüel karizma ile birleşince ne hala geldiğini betimliyor. Kral Kaybederse “kazan kaybet daha fazla kaybet ve toplan kendine gel” iç dinamiklerini Kenan Baran ve hayatına doğumundan itibaren dahil ettiği tüm kadınlar üzerinden yorumluyor. Kah sıkılıp, kah sinir olup, çoğunlukla duygulanacağınız fakat ciddi sorular ve korkularla baş başa kalacağınız Kral Kaybederse kitabı kişisel dönüşüm eseri olarak sınıflandırabilir. Egosu ile şefkat ve vicdanını dengelemek isteyen herkes kitaptan etkilenebilir. Karakterlerin gerçek hayattan uyarlanmış olması ise heyecanı daha da arttırmaktadır.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın