PSİKOSOYBİLİM ANNE ANCELIN SCHUTZENBERGER KİTAP YORUMU

Ruhsal mirasımızı anlayarak kişisel mirasımızı değerlendirmek olan Psikosoybilim, Fransız sözel olmayan iletişim uzmanı Anne Ancelin Schützenger tarafında ilk olarak kullanılmıştır. 1980’li yıllarda Nice Üniversitesinde eğitim verdiği öğrencileri için oluşturduğu Psikosoybilim gün geçtikçe kendi yolculuğunu çizdi. İşin özünü anlatmış olduğu Psikosoybilim kitabının 5. baskısı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından 2019 yılında yeniden basıldı. Kitabın ilk baskısı 2016 yılında aynı yayınevinden basılmış. Türkçeleştiren ise Kağan Kahveci olmuş.

Foto Kaynak: İş Kültür Yayınları

Fransız psikolog ve psikoterapist olan Anne Ancelin, yaşam boyu sürdürdüğü çok dallı üniversite eğitimine durmadan devam etmiş, kuşaklararası bağlantıların önemi üzerine çalışmalar ortaya koymuştur. Ailelerimizde miras almış olduğumuz, sindirilmeden kuşaktan kuşağa geçmiş ayrıntılar yüz yıl veya on yıl geçsede nüksedebilmektedir. Geçmişte benzer yaşta kuşaklar öncesi bireyin yaşadığı bir dram, torunlarda ortaya çıkabilirken, gizlenen aile sırları bir şekilde gün yüzüne çıkarılıp şifalandırılabilinir.

Bilinmeden içine çekilen bedensel veya ruhsal ızdıraplar, yıldönümü sendromu ile tekrar tekrar yaşanabilir. Anne Ancelin, ızdırap döngüsünden çıkmak için ise semptomların nereden kaynaklandığı çözmek üzere genososyagram ağacını önermiştir. Teknik çizim ile kendimizden başlayak çekirdek ailenin içine çekildiği dikkat çekici olayları ve duygusal bağları şekillerle anlatma işlemi olan genososyogram; yaşanılan büyük dramatik olaylar (savaş, göç, ölüm, hastalık, boşanma, evlilik, taşınma…) ile doğumu ön plana çıkararak ailenin mirasını yazıya dönmemizin önemini vurgular.

Psikosoybilim kitabı, bedensel kaçak, siyah pedagoji, beyaz pedagoji, karpman üçgeni (kurban, zalim, kurtarıcı), toksik ebeveynler, ebeveyleşme, zeigornik etkisi ve gaga darbeleri gibi terimleri öğrettiği için okumak için değerli.

Kutay Çev.

#psikosoybilim #anneancelinschützenberger

Bir cevap yazın