FIRTINA İÇİN BİR KURBAN OFRENDA A LA TORMENTA İSPANYOL SEÇKİSİ FİLM YORUMU netflix

Dolotes Redondo’nun üçleme kitap serisinin son kitabından uyarlanan Fırtına İçin Bir Kurban filmini, üçlemeye ait ilk iki filmi Netflix’te izledikten sonra izlemeyi hedeflemiştim. 2 saat 20 dakikalık Fırtına İçin Bir Kurban Ofrenda A La Tormenta filmi ise suç polisiye ve dolasıya kasvet temalı sinefiller için adeta bir rollercoaster etkisi yaratıyor. Bask bölgesine ait Navarra semalarında geçen İspanyol filmi aslında Bask Ülkesinin yeşili ve yağmuru bol, ağaç adet ortalaması insan ortalamasından yüksek olan kasabalarında ve Pamplona şehir merkezinde geçiyor.

Foto Kaynak IMDB

İlk iki filmden aşina olduğumuz dedektif Amaia Salazar, son filmde ilk film boyunca içine çekildiği bebek ölümlerinin mitolojik hikayeye dayanan esrarını çözmeye odaklanıyor. Bir yandan bir kaç aylık bebeği büyümeye çalışırken, Amerikalı kocası ise bebeği alıp Amerika’ya yol alıyor. Varsa yoksa işim gücüm ve kayıp annem diyen Amaia annesi ile karşılaştığında ise yersiz bir durumla yüz göz oluyor. Filmin başında itibaren filmin her 5 dakikasında biri arkasında gizemler bırakarak mefta oluyor. Dedektif ise iki üç ağlayıp, kasabada geçmişten süregelen mitolojik cadılık döneminden kalma ritüelleri keşfederken, yargıç ile aşkını ilerletir.

Kuzey İspanya’da yaşamış biri olarak filmde yer alan güneşsiz hava filmi izleyenlerin iç sıkıntısını körüklüyor. Her sahnede ya sis, ya yağmur ya da karlı sahneler kurgunun bilinmezliğine destek oluyor. Fırtına İçin Bir Kurban filminde yer alan evlerde konumlanan kütüphaneler ve zevkli iç mekan seçimleri, İspanyol tasarım kültürünün adeta dışa vurumu gibi. Tarikatçılık, adama kültürü, intiharlar, bolca kan ve dedektif filmi sevenler için Baztan üçlemesinin son filmi Netflix’te izlenebilir. Filmin kırmızı ve nemli ortamına şimdiden hazırlanın. Paco Tous sevenler filmi daha da çok sevecektir.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın