BUĞDAY GÖBEĞİ KİTAP YORUMU DR. WILLIAM DAVIS

Buğday Göbeği kitabı, diğer sağlıklı beslenme kitapları arasından ilk önce beni oku der gibi her kütüphaneye göz gezdirdiğimde beni çağırıyordu. Yarım gün içinde bitirdiğim Buğday Göbeği Milkawaukee’de önleyici kardiyoloji alanında çalışan Doktor William Davis tarafından yazılmış. Pegasus Yayıncılık tarafından birinci baskısı 2014 yılında basılan kitabı dilimize Ekin Duru çevrilmiş. Üç kısımdan oluşan kitap, on üç ana başlıkla okuyucuyu bilgilendirmek için adeta ant içmiş.

Foto Kaynak: Pegasus

Şekerden daha fazla kan şekerini yükselten buğdayı beslenme diyetinden yok eden reçeteler veren Dr. William Davis, hastalıkların kısa sürede azaldığını, hatta yok olduğuna tanık olmuştur. Klinik testler şizofrenler üzerinde yapılan deneylerde de buğdaysız beslenme, şizofreni ataklarını azaltıp iyileştirmiştir.

Pizzadan makarnaya, ekmekten diğer aperitiflere sirayet etmiş olan buğday, maliyeti en aza indirme peşinde olan üreticilerin elinde değişime uğramıştır. Genetik olarak değiştirilen buğday, en zararlı diyet ürünü olarak diyabet, çeşitli sinirsel bozukluklar, kalp rahatsızlıkları, garip döküntüler, kalın baldırlara, erkeklerde göğüs büyümesi, iktidarsızlığa ve buğday göbeğine sebep olur. Buğday göbeğinin beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığını tespit eden Dr. William önce kendisinde deneyimlediği buğday içeren ürünleri kestiğinde daha dinç, mide bulantısız, en önemlisi kilolarında kurtulduğunu fark etmiş.

Amerika merkezli yazılan kitapta kahvaltılık gevrekler, donutlar, pizzalar ve diğer şekerleme ürünleri ile iç içe geçen gündelik yaşamda spor yapıp, sağlıklı beslendiğini iddia eden Amerikalıların buğday göbeğinden kurtulamama gerçeği tamamen buğday ürünleri ile ilişkilendirilmiş.

Melezleştirme çalışmaları ile üretimi arttıma çabasında olan gen bilimciler, buğdayın boyunu kısaltırken, atalarımızın yemiş olduğu sağlıklı buğdaydan son sürat uzaklaşmışlardır. Çağdaş buğdayın bozulan yapısı tüketen günümüz insanının belinde yağlanma yaparak Buğday Göbeği kitabının referans noktası olmuş. İştah açıcı özelliği ile tüketenlerin daha çok yemesine sebep olan, yoksunluğunda krize sokan buğday dünya devlerinin verdiği reklamlarla tam tahıllı, sağlıklı gibi ön ifadelerle sağlıklı besin havasına sokularak tüketicinin hem ceplerine hemde sağlıklarına gözlerini dikmişlerdir.

Vücutta asiditeyi arttıran buğday türevleri katarakt, kırışıklıklar, yaşlılık, kalp rahatsızlıklarını arttıran ana unsur olarak hayatlarımızın kritik unsurudur. Buğday ile bağı kopartmak için besin tavsiyelerinde bulunan kitap, son sayfalarda menüler eklenebilecek tavsiyelere bulunmuş. Kitabın buğdayın yokluğunu süt ve et türevleri ile az tavsiye ürünler kategorisinde önermesi fikrini tutarsız buldum. Yazar doktorun et ve süt ürünlerinin zararlarından haberi yok sanırım. Buğday bunalımına hazırsanız buğdaysız yaşama hoşgeldiniz.

Kutay Çev.

#buğdaygöbeği #williamdavis #kitapyorumu #kitapözeti #wheatbelly #pegasus

Bir cevap yazın