BROOKLYN KİTAP YORUMU COLM TOIBIN

2016 yılında satın alıp okuduğum Brooklyn kitabını dört sene sonra yeniden okuma dürtüsü hissettim, bir solukta tamamladım. Kütüphanemdeki yer alan birinci basımı 2015 yılına ait olan Brooklyn İrlanda doğumlu Colm Toibin tarafından yazılıp, İrem Sağlamer tarafından Türkçeleştirilmiş. Everest Yayınlarının Roman kategorisinde çıkartılan Brooklyn kitabının kapağında yer alan görsel ise kitabın ana karakteri Eilis Lacey’i resmediyor. Annesi ve ablası ile Enniscorthy’de yaşayan Eilis aile bütçesine destek olmak için Pazar günlerini bakkal dükkanında değerlendirip, geri kalan zamanında muhasebe dersleri alıyor. 30 yaşındaki ablası Rose’a hayranlık besleyen Eilis, Brooklyn’den vatanına tatile gelen Peder vesilesiyle kendini New York gemisinde bulur.

Foto Kaynak: Everest

Liverpool’dan kalkacak ve bir hafta sürecek gemi yolculukta kamarasını paylaştığı kadınla yoldaş olan Eilis, ardında sevdiklerini bırakırken kısa süre önce ablası Rose vesilesiyle tanıştığı Brooklyn’de çalışan Peder’e sınırsızca güvenir. Eilis’e kol kanat gerip, konaklama ve iş ayarlayan Peder, bir süre sonra Brooklyn Üniversite’sinde muhasebe ile ilgili kursa yazdırır. Cemaatinde yönlendirdiği burs ile okuttuğu Eilis ise İrlanda muhasebe düzeninden sonra Amerikan düzenine alışmak için çabalar. Yahudi hukuk hocası, ev sahibesi ve evin diğer odalarında kalan kızlara haşır neşir olan Eilis, kitap bahanesi ile ayak bastığı Manhattan’da ise kendinden geçer. İrlanda’nın tadı tuzu Amerika’nın en kozmopolit kentinde yoktur ama eski tadları bulmak için yiyecek ve içecekleri kendince çeşnilendirir fakat hiç bir şey İrlanda’daki lezzetli fakat işsiz hayatının yerini dolduramaz ta ki İtalyan asıllı Brooklyn sakini Tony ile tanışana kadar.

Eilis perakende sektöründe sunduğu hizmetle beğeni toplarken, siyahlara servis için mağazada seçilen iki kişiden biri olur, görgüsü terbiyesi ile ışıldayan Eilis, 50’ler Brooklyn tüketim odaklı havasını bizlere yaşatır. Brooklyn kitabının 2015 senesinde çekilen filmini izlemiştim, filmi yeniden izleme niyetindeyim. Duyguların ve göçebe bireyin yalnızlık hisleri samimi dille tasviri Colm Toibin’in satırlarında rahatlıkla gözlemlenebiliyor, romanın bitiminde ise Eilis’in ülke tercihi sizi de geçmiş ve gelecek arasında hangisini seçeceğine dair ikilime sokuyor. Eilis’in tercihini seçerdim.

Kutay Çev.

#brooklyn #colmtoibin #kitapyorumu #kitapözeti #newyork #everest

“BROOKLYN KİTAP YORUMU COLM TOIBIN” için bir yorum

  1. Doğru tercih yaşanmış. Yenilikleri korkusuzca doğru kararla dogru zaman da yaşamak özgüveni güçlendirir diye düşünüyorum ayrıca yeni insanları ve kültürlerini tanımak onlara guven duymak duyu bütünlüğünü şifalandirir . Tanıtımın için teşekkür ediyorum . Sağlıkla mutlu kal.

Bir cevap yazın