BENİM ÜLKEM SOMALİ KİTAP YORUMU WARIS DIRIE

Somali’li göçebe bir ailende büyüyen Waris Dirie isimli bir kadın bağnazlık ve imkansızlıklar içinde devinen topluluğundan kaçarken en çok özgür olmayı istiyordu. 20 yıl sonra döndüğü kaotik Somali topraklarında ise karmaşıklık daha da artmıştı. Londra, Paris, Milano ve New York’ta baş modellik, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Aktivistliği ve Kadın Genital Sünneti hakkında bilinçlendirme çabasında olan Waris Dirie kar amacı gütmeyen Çöl Çiçekleri Vakfı’nın kurarak kadın ve çocuklara daha elverişli hayat kazandırmak istiyordu. Hakkında film ve belgeseller çekildi fakat Benim Ülkem kitabı ile hayranlığım kat ve kat arttı. 10. baskısı 2011’de basılan kitap, güncelleğini korumakla birlikte Doğu Afrika’yı etkisi altına alan kitlesel geri kalmışlık, madde bağımlılığı, kadın genital sünneti, dogmatik kültürün gündelik yaşama ardışık olarak ket vurmasını anlatmaya çabalıyor.

Foto Kaynak: Bilge Kültür Sanat

New York’ta oğlu Aleeke ile yaşayan Waris, ülkesindeki kabile savaşlarının devam ettiği Somali’ye günlerce aktarma yaparak ulaştığında ise cahiliye dönemini yaşayan toplumunun acınası haline adapte olamamıştı. Göçebe olarak büyüyen Waris, keçi ve develerle gündelik olarak hayatını geçirirken günü kurtarma çabasında hayatını idame ettirmiştir. Ağzı dualı annesini ve profesyonel tıp desteği alması gereken babası ile 20 yıl sonra kucaklandığında ise onsuz geçen günlerin acısını çıkartmaya çalışıyordu. Kadının giyimine kuşamına karışan, sosyal yaşamda göz artı edilen kadınların halini New York yaşamı ile kıyaslayan Waris, imkansız ve yokluk içinde boğuşan Somali halkından tiksinç duyuyordu. Kardeşlerinin tutumuyla başeden, Müslümanlık kisvesiyle geri bırakılan Somali halkı ülke içinde farklı para birimlerine, kabile çatışmalarına en önemlisi yoksullukla baş etmeye çalışıyordu. Düzensizlik, karmaşa ve dogmatik bilgilere sığınan Somali dünyasını bir haftayı aşan ziyaretinde gözlemleyen Waris Benim Ülkem kitabıyla aslına kendiyle yüzleşmesini kaleme almış.

Ağzı dualı top model Waris, Tanrı ile iç içe geçen göçebe yaşam tarzında şimdiki yaşamının merkezini oluşturan ayna, kozmetik ve giyim kuşamın annesinde hiçbir etki bırakmıyor oluşu ile yüzleşirken, ülkesinin kadınları ve çocukları için çabaya geçmesinin farkına varır.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın