ÇİN INC. KİTAP YORUMU TED C. FISHMAN

2005 yılında China Inc. ismiyle Ted C. Fishman tarafından yazılan kitap Çin Inc. adıyla Klan Yayınevi tarafından basılıp Güneş Tokcan ve Nalan Başkal Ünver tarafından çevrilmiş. Online olarak okuduğum Çin Inc sarsılmaz Amerika Birleşik Devletlerinin tahtına göz dikmiş Çin’e odaklanıyor. Paranın yeni adresi Çin, para birimi olan Yuan’ın dolar karşısında değerlenmesine izin vermeyerek saldırıyı çok yönlü devam ettiriyor. Devasa işgücü ile ucuz maaş sistemi ile kırsaldan kente göçün kontrolünü kaybeden Çin, komunist döneminden sıyrılarak parçalı liberalizme süratle geçmiştir.

Foto Kaynak Klan Kitap

Maaş oranlarını belirleme, istihdam sağlama, rakiplerini elimine etme gücüne sahip olan Çin, başta Amerika’yı dönüştürürken diğer rakip ülkeleri ise farklı kararlar almaya zorlamıştır. Asya’nı fahişe şehri Şangay, Pekin, Hong Kong, Shenzhen ve Guangzhou örnekleri ile Çin ticari, sosyal ve beşeri ilişkilerini anlatan kitap yazıldığı 2005 senesinin verileri ile 2020 yılı hakkında varsayımlarda bulunmakta. Büyük kısmı gerçekleşmiş hatta aşılmış bile. Kısa bir süre önce sefaletten ölen Çinliler, ‘ruhsal kirlenme’ olarak adlandırdıkları tüketimle haşır neşir olurke kitlesel olarak ‘dört zararlının imhası’ projesi ile okul çağından çocuklarla fare, sinek, sivrisinek ve serçeleri ortadan kaldırma hamlesine girişmişlerdir. Sonu hüsran ve daha büyük felaketlerle yüzleşmişlerdir.

‘Deniz aşırı Çinliler’ olarak adlandırılan Tayvanlılar’ın Şangay’ı ticari anlamda parlatmasından, yokluk ve fakirlik içindeli kırsal fakirlik gerçeği, kitlesel iç göç ve Yahudi soykırımdan kaçıp gelen Museviler Şangay’ın dönüştürmesi gibi önemli konular kitabın seyrini yükselten konular olmuştur. Düşük maliyetle kopyalama ile halkına istihdam ve global pazar yaratan Çin, dünyanın hem en büyük ithalatçısı hemde ihracatçısı olarak Amerika’nı tahtını stratejik olarak sarsmaya devam etmektedir. İstatiksel örnekler ile desteklenen Çin Inc. kitabı Çin’in komunist kabuğundan çıkıp, dünyanın en kalabalık nüfusuna dönüşürken, agresifçe kentleşmesini ve gelirinin çeşitlendirmesini gururla aktarıyor. Hatalarında ders almış Çin, geçmişin karanlık tarafından beslenmek yerine parlak geleceğe odaklanmış olarak adımlarını halkının emek gücünü sınırsızca sömürerek beslemektedir. Bilinen Çin, dikkatle incelenmesi gereken özneye dönüşmüştür.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın