ÖTEKİ TARAF FİLM YORUMU NETFLIX

O kadar fazla izlenmesi gereken yabancı film varki, dakikalar boyu süren ağlak sahneler, sınırsızca keder tasa ve sıradanlaşmış duyguların gösterildiği Türk filmlerinden ziyade yabancı yapımları izlemeyei tercih ediyorum. Tavsiye üzerine izlediğim Öteki Taraf filmini Netflix’te izledim. Aslı Enver, Meryem Uzerli ve Özcan Deniz’in başrolünde yer aldığı Öteki Taraf biraz şaşırttı. Şarkıcı Burçin Birben’in oyuncu olduğunu bilmiyordum, filmin jeneriğinde ismini görünce hangi rolde yer alacağını açıkçası merak ettim ve Birben’i müzik endüstrisi dışında görmek sürpriz oldu.

Foto Kaynak IMDB

Bazı sahneler duyguyu geçirme ve izleyiciyi kitleme amaçlı uzatılmış, 20 saniye bazı sahneler ileri sarınca sanki izlemesi daha keyifli gibi. İki kadın ve bir adam arasında geçen tutku üçgeni filmin temeli fakat asıl olay. Hamililiğini gizleyen ve kıskançlıktan dolayı eş adayını test etmeye kalkışan Aslı Enver’in başına gelenler. Sen Türk olarak 80 yılında nasıl akıl edip evin içine gizli bölme inşa ettin? 30 sene sonra gizli odaya girmeyi tercih eden fakat kapalı kalan Aslı, gerçekleri hızlıca öğrenmiş oldu fakat hayatı tehlikeye girdi. Özcan ise terkedip giden Aslı’sı için acabaları çözmeye çalışırken eski kız arkadaşı yeniden flörtü Meryem ile acısını dindirmeye çalışıyordu. Parçaları birleştirmekle geçen filmin son sahneleri ise ayrı bir muamma. Öteki Taraf filmi izlemeye değer. Baltalı adam lumbersexual olmadığı sürece sevilmez, aranmaz. Kira evinede duvar ördürmek ayrı bir saçmalık, zaten bahçeli evlerde her zaman gizemli bir mezarsı alan açılmış olur, kadın silahı nereden buldu? gibi sorular ve sorunlar.

Film İspanya yapımı Cara Oculta filminden uyarlandığı için bir derece olsun filme yakınlık hissetmiş olabilirim. Kurgu olarak zaten Türklerden bu tarz gerilim ve sevgi testinin olması beklenemezdi.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın