VAZGEÇEBİLMEK KİTAP YORUMU GUY FINLEY

Çok şeyi kısa vadede vaadeden kitaplardan biri olan tıpkı sınavlara hazırlık test kitapları hissiyatı verdi. Ardışık olarak okuduğum kendini gerçekleştirme, kişisel gelişim kitap kategorisinde değerlendirilen Vazgeçebilmek kitabı Guy Finley tarafından yazılmış. Destek Yayınları’nın 2018 yılında basılan 5.baskısı Olcay Avcı’nın çevirisiyle okuması oldukça kolay. Kitabın okunabilirliği 9 bölüme ayrılmış olmasından değil, kategorilerin 2 veya 3 sayfalık yazılmış olmasıdır. Test kitaplarındaki hap bilgiyi özetle vermeye çabalayan Guy Finley, geriden bırakmayı ilerlemek için ön koşul olarak sunmakta.

Foto Kaynak DR

Yenisine erişebilmek için eskisinden kurtulmanın, bağlanılan şeylerin duygusal yükten daha fazla yılgınlığı beslediği tezini savunan Guy Finley, kendi olabilmeyi tekrar ediyor. Çaba ile mutluluk, başarının elde edilebileceğini vurguluyor. Düşünme şekli değişince, gerçekleri değiştirebilme kabiliyetini özlü söz ve mistik hikayelerle aktaran kitap, belirlenen hedefin zafer için gerekli olduğunu bildiriyor.

Başınıza bazı olaylar gelebilir,

ama siz olay değilsiniz

Guy Finley p.65

Karşılaşan engellerin, içinde bulunulan yaşam seviyesinde kaynaklı olduğunu, başkasının sürücü olduğu düzende kendi mutluluğumuzu yakalayamayacağımızı deneyimleriyle anlatıyor.

SESSİZ GÜÇ

Olumsuzluğu sessizce gözlemek olan Sessiz Güç kavramı, her hangi sarf edilen yanıtın direnç oluşturduğu savını besleyerek, direnç varsa sıkıntının varlığını devam edeceğini belirtmektedir.

Olaylara bakış açısını Sessiz Güç ile yorumlamak, geride bırakmanın etkili ilerleme ve gelişim için gerekliliğini fark ettiren kitap, duygusal özgürlük için tüyolar veren sayfalarla dolu.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın