RAGNAROK DİZİ YORUMU NETFLIX

İlk sezon sadece altı bölüm olamaz. Karakterlerin kılık kıyafet saçlarını gözlemlemekten dizinin geçtiği Norveç kasabasının ahengine odaklanamadım. Buz renginde akan sular, fyordların bitmeyen derinliği, yeşilin tüm tonları, ekrandan izleyiciye geçen rüzgar ve güneşin ısısı, karşınızda Edda kasabası. Edda adlı fantastik Norveç kasabasında geçen, ergen dizisiymiş gibi başlayan Ragnarok, kasabaya geri gelen bekar anne ve iki oğlunun durumunu anlatan dizi son keşfim oldu. Okulun popüler kızı ve oğluyla aynı sınıfa katılan iki kardeşin başına gelenler, dizinin ana konusu oluyor. Büyük oğlun ise seçilmiş olduğu anlaşılıyor.

Foto Kaynak IMDB

Okul müdiresi olan Ran, başdöndürücü zarifliği ile ekranların aradığı İskandinav minimalizminin kadın versiyonu olarak yerini alıyor. Kampüste arada yepyeni bir gezegen gibi parlayan Saxa ise bu kadının kızı olarak tanıtılıyor. Saxa’nın kütvari saçları, keskin lafları ve karakteri dizinin çıtasını yükseltiyor. Ailenin oğlu olan Fjor ise filmin yarısında giydiği fermuarlı Gucci ceketi ise üstünden çıkarmadığı gibi beline ise başka bir şey bağlamayı ihmal etmiyor. Kasabanın en varsıl ailesinin babası ise sürekli üstünü çıkartarak, işten güçten çok kendini teşhir ediyor gibi gösteriliyor. Ailenin şatovari evinde ise saklamaya çalıştığı sırlar tabii ki keşfediliyor. Detaylara girilmeden sanki Twilight serisinden beri özlem duyduğumuz havaya çekildiğimizi hissediyoruz.

Synnøve Macody Lund – RAN

Foto Kaynak IMDB

Synnøve Macody Lund – RAN

Foto Kaynak IMDB

İskandinav efsanesi Rangarok’tan referans alınan, çevre felaketini durdurma çabası ile kenetlenen dizinin kahramanı yaşadığı kasabada olayların içine çekilerek kurtarıcı olduğu görevini sahiplenir. Sahip olduğu sınırsız güçlerin farkına varırken, hap kadar kasabada türlü türlü suçlamalara maruz kalan Magne, sakin dinginliğini korumaya çabalıyor.

Netflix Norveç’in ilkn yapımı olan Rangarok her bölüm başında mitlerin detaylarını didaktikçe verirken, dizinin cli-fiction tarzına atıfta bulunuyor. Sevgiyle, sevinçle izledim. Devamını beklemekteyim.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın