PANDEMIC HOW TO PREVENT AN OUTBREAK BELGESEL YORUMU NETFLIX

Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Vietnam, İtalya, Kongo, Mısır, Lübnan ve Guatemala’nın ortak özelliği Netflix Pandemic How To Prevent An Outbreak belgesel dizisinine konuk olarak bilim sağlık dünyasını aydınlatmalarıdır. Hastalıkları teşhis edip, tedavi etmeye çabalayan her doktor, ellindeki kıt kaynaklarla mucizeler yaratmaya destek oluyorlar. Yaşamları kurtulan bireylerin yanında geciken teşhis ve bütüncül diğer rahatsızlıklarla kaybolan hayatlar, yaşam ve ölümün iç içe olduğunu sergiliyor. Pandemic belgesel dizisi merkezi olarak herhangi bir salgın hastalıkta kaynakların doğruca kullanımını göstermeye çabalamaktadır. Olağanüstü halde iken salgını teşhis edip, alınacak önlemler hakkında doktor ve yardımcı sağlık ekibinin bilinçlendirmenin yanında, tıbbi malzeme için fon ayırmak zorunda olan bireyler sağlık sektörünün ne kadar hayati olduğunu gösteriyor.

Foto Kaynak IMDB

Bilim insanlarının ilk deneyleri domuzlar üzerinde yapmak için ucuz olduğu için Guatemala’yı seçerken, bir diğer karakterin Amerika’ya sığınan Latin Amerika’lı bireylere grip aşısı yapma telaşını izliyorsunuz. Gerçek hayattan doktorlar, hemşireler, bilim insanları, senatörler, şeriflerin yer aldığı belgeselde hastalık kapan bir bireyin bulaşıcı hastalığı kolaylıklara bulaştırabileceğini vurguluyor.

Bir sonraki kitlesel salgının hangi ülkede hangi koşulda başlayacağını kestiremeyen doktorlar ve araştırmacılar, hazırlıklarını bir an evvel yapıp, gereken insani yardımı ve aşıyı halka hazır bulundurmak istemekteler. Belgesele dizisine katkısı olaran herkese teşekkürü borç bilirim, etkilendim.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın