AMERİKAN FABRİKASI AMERICAN FACTORY BELGESEL YORUMU NETFLIX

Ohio’da kapanan General Motors fabrikasını Çinli zengin yeniden açarsa, kentte yaşayan 2.000 istihdama katkı sağlama dönüşümünü anlatan Netflix Amerikan Fabrikası American Factory aslında Çin’in gücünü Amerikan toplumunu ispatlama çabasıdır. Umutlarını kaybedip, şehri terk etmeye direnen Amerikalılar yeniden açılan fabrikada Çin’den gelen ekiplerle takımlar oluşturarak birbirlerini iş hakkında destek olurlar Fuyao ismiyle açılan fabrika, Çin’den ailelerinden kopartılarak iki yıl için gelen çalışanların hüzünlü duygu durumlarını ifade etmelerini sağlıyor. Çin’de çalışmak istese, fabrikaların bulunduğu şehirlere göç edeceklerinin bilincinde olan Çin’liler Amerikalılara Çin standardizasyonunu öğretmeye çabalarlar. Amerika’da günde sekiz saat çalışan Amerika’lılar, Çin’de 12 saat vardiya yapan Çin’li meslektaşlarına göre tembel ve yavaş olarak nitelendirilmektedir.

Foto Kaynak IMDB

Çin’de sendikal olarak haklarından faydalanan fakat Amerikan çalışma saatlerine göre hızlı, sessiz ve fazla saatler çalışan Çin’liler, kendi standartlarını Amerikan fabrikasına yerleştiremediği için hedeflerine ulaşamamıştır. Ohio’da fabrikadan Çin’deki cam üreten fabrika ziyaret eden ekip liderleri çalışma koşulları, güvenlik şartları ve askeri disiplin vari üretim hattı düzeni gördüğünde ise şaşırmışlardır. Çin’liler cam yapmak için işe gelmelerine rağmen, Amerika’lıların fabrikaya gitme sebebi para kazanmaktır. Temel fark, para kazanmak olunca, kendini hırpalamaya gerek duymayan fakat General Motors dönemine göre düşük maaşlı çalışmak zorunda kalan Amerikalılar, eski şartlarını yakalamayacaklarını bildikleri için buruk bir sevinç yaşamaktadır.

Amerikan Fabrikası belgeselini izlerken ne Amerika’da ne de Çin’de maske takan Çin’li göremedim, hepsi daha çok sessiz sedasız işlerini yapmakla ilgiliydiler. Amerikan toplumuna Amerikan GM devinin kapanmış olan fabrikasını dirilterek gövde gösterisi yapmakta olan yatırımcının hali belgeseli izlerken hafiften sıkıcı gelebilir.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın