BIKRAM YOGA GURU PREDATOR BELGESEL YORUMU NETFLIX

Kalküta, Hindistan doğumlu Bikram Choudhury tek başına kendine saltanat kurup önce kendini iyileştirdiğini iddia edip daha sonra Amerikan Başkanını şifalandırınca Yeşil kart hakkı hediye edilir. Beverly Hills, Los Angeles’ta Bikram Yoga olarak tozunu attıran Hintli Bikram, yoga öğretirken taciz ve tecavüzlerle öğrencilerini zedelemiştir. Amerikan popüler figürleri, şarkıcı ve sanatçılar Bikram’dan destek aldığını 50 derecede ısıtılmış kalabalık odada yoga duruşlarını gerçekleştirdiğini söylemekteler.

Foto Kaynak IMDB

Netflix belgesel sekmesinde bir buçuk saat boyunca izleyeceğiniz Bikram Yogi Guru Predetor belgeseli siyah slibiyle etrafa emirler ve hareketler yağdıran aşırı yaratıcı Bikram’ın müritleşmesini anlatıyor. 10 sene önce Bikram eğitimi vermeye başlayan İzmirli tanıdığım biri vesilesiyle ismini bildiğim sadece yoganın sıcak versiyonu olarak konumlandırdığım eğitim aslında haftalar boyunca bir otele tıkılarak, nefes nefese, baygınlık geçirerek, mayo/bikini ile bikram yoga yapılmasına dayanıyormuş.

Öğretmen olma ve Bikram Yoga stüdyosu açabilme vaadiyle kadın öğrencilerine otel odasında ve evinde taciz, tecavüz edip, öğrencilerini aşağılayan Bikram en sonunda mahkemelerle boğuşmak zorunda kalmıştır. Zenginliği verdiği eğitimler ve izin verdiği stüdyolardan edinen Bikram insanların ihtiyacını analiz edip, hem sövüp hemde pohpohlayan yapısıyla deha-deli olarak tarihe adını yazdırabilmiştir.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın