TİBET’TE YEDİ YIL FİLM YORUMU NETFLIX

Brad Pitt’in başrolde oynadığı Tibet’te Yedi Yıl Seven Years in Tibet filmini 1997 senesinde vizyonları süslerken, o dönem takip ettiğim pop ve sinema dergilerinde hatırlıyorum. Çocukluktan gelen dürtü ile savaş, dinsel ve mistik bulduğum için heyecan duyup izlemedim. Brad Pitt’in oynaması ise hiç ilgimi çekmemiş. Netflix’te eski fakat eskimeyen film keşfinde bulunurken cep telefonuma indirdiğim filmi hastanede refakatçi iken izledim. İki saati geçen Tibet’te Yedi Yıl filmi hem içsel hemde dışsal yolculuk filmidir. Avusturya’lı dağcı Heinrich Harrer’i aynı isimde kitabından uyarlanan film Avusturya’nın Graz kentinde başlayıp Tibet’e uzanıyor. Eşi henüz hamileyken Avusturya’yı dört ay sonra dönmek üzere terk eden Brad Pitt, İkinci Dünya Savaşı sırasında İngilizlerin eline esir düşerek Hindistan kampında mahsur kalmıştır.

Foto Kaynak IMDB

Nazi olduğu düşünülerek esir alınan Brad Pitt kamptan sürekli kaçma girişimden bulunarak, sonunda en yakın dostu ile kamptan kurtulur. İki yıl esir kampı döneminin 4 yıllık evliliğe esir olduğunu belirten Pitt, bir süre sonra eşinden boşanma mektubu alır. Nepal ile Tibet sınırında yer alan Himalayaların zirvesine çıkma dürtüsünden vazgeçmeyen Brad Pitt, dünyanın çatısı Tibet’in başkenti Lhasa’ya ulaşır. Tibet ritüellerini, yaşam tarzını birebir gözlemlerken çocuk Dalai Lama ile tanıştırılan Pitt, budizm inanışı ve reerkarnasyon ile tanışır. Dostlukları adeta bilgi alışverişine dönüşür. Bilgi ve tecrübe ile birbirini besleyen ikili, Çin’in Tibet’i işgal etmesiyle karmaşaya sürüklenir. Brad Pitt’e adeta Google gibi davrana Dalai Lama’nın toyluğu, savaştan kaçıp savaşın için düşen Pitt’in bahtsızlığı filmin öne çıkan taraflarıdır.

Budist inanışına göre yaşayan her canlının önceki yaşamda anneleri olduğuna inanan Tibet’liler solucanları toplayarak inşaat tamamlanırken zarar görmelerini istemezler. Canlılara gösterdikleri naiflik, topluma girmeye çalışan yabancıları alkışlayarak uzaklaştırmak istemeleri, çay seremonileri, uçcuz bucaksız dağ manzaları, çorak topraklar Tibet’i adeta şehir pazarlaması unsuru olarak ön plana çıkarmış. Gerçek hikayeye dayanan 1997 yılında çekilen Tibet’te Yedi Yıl filmi çok yönlü dağcı, yazar, kayak takımı üyesi, coğrafyacı ve gezgin Avusturya’lı Henrich Herrer’i tanımak isteyenlerin izlemesi gereken yapıtların en önemlisidir.

Kutay Çev.

“TİBET’TE YEDİ YIL FİLM YORUMU NETFLIX” için 4 yorum

Bir cevap yazın