BEYİN SENİN HİKAYEN KİTAP YORUMU DAVID EAGLEMAN

Yeni yılda daha fazla bilim kategorisinde kitap bitirme hedefimin ikinci eseri Beyin Senin Hikayen kitabını kısa bir sürede tamamladım. Beyin hakkında araştırmalar hem insan hem de hayvan üzerinde denenmesine rağmen, henüz beyni algılamanız yolun çok başındayız. Kitabı okuduktan sonra epey yol alındığını fakat yeterince değerlendiremediğimizi düşünmekteyim. Domingo Yayınevi tarafından Birinci Baskısı Mayıs 2016’da basılan Beyin Senin Hikayen kitabının Nisan 2018’de basılan 12. Baskısı’nı tamamladım. Eminim kitap daha çok baskı yapıp, daha çok okuyucuya erişebilmiştir.

Altı bölüme ayrılan kitap, çeşitli bilim insanlarının kontrol gruplu deneyleri ve gözlemleriyle desteklenmiş. Sayfaları çevirirken bilim kitabı okuyor hissindense severek takip ettiğiniz dijital bir derginin bilim, teknoloji, sağlık sayfasını kurcalıyor hissine kapılıyorsunuz. İki günden daha kısa sürede kitabı bitmiş olması yazarın akıcılığını destekler nitelikte.

  1. Ben kimim?

2. Gerçeklik nedir?

3. Kontrol kimde?

4. Nasıl karar veririm?

5. Size ihtiyacım var mı?

6. Kime dönüşeceğiz?

Foto Kaynak Domingo

AYRIMSIZ YAKINLIK

İçinde bulunduğumuz dünya tarafından şekillenen beyinlerimiz, bebeklik be çocuklukta gördüğümüz şefkat ve değerle gelişir. Romanya’da Çavuşesku döneminde beş çocuk yapmayan ailelerden ağır vergiler alınması ve kürtajın yasaklanması sebebiyle dolan yetiştirme yurtlarındaki çocuklar, beslenme, barınma ve görece temizlik ihtiyaçları karşılansa da, ilgi ve şefkat görmedikleri için ‘ayrımsız yakınlık’ geliştirmişlerdir. Gelen herkese aşırı ilgi gösterip, dağınık düşünceler veya vahşi tutum sergilemişlerdir.

Anıların düşmanı zaman değil, diğer anılardır. Her yeni olay, sınırlı sayıda nöronla yeni ilişkiler kurmak zorundadır. D.E. (p.28)

Gelişen teknoloji ve yapılan bilimsel çalışmalar ile görme yeteneği olmayanların dil üstlerine yerleştirilen BrainPort çipleri veya oturdukları koltukta sırtlarında hissettikleri temaslarla görmeyi deneyimledikleri sağlanmıştır. Göz organı dışında beyne bir şekilde karşıdaki nesne hakkında uyarı gönderen sistemler, kusurların arkasında kalan bireyler için umut vaat etmektedir. VEST projesi ise giyilebilir özelliği sayesinde hisleri beyne ulaştırarak engelleri ortadan kaldırmayı sağlamaktadır.

Her beynin doğrusu kendinedir. D.E. (p.82)

Beyinlerini donduran veya tüm vücudunu Alcor Yaşam Uzatma Vakfı’na bağışlayarak servetini yatıran bireyler, gelecekte yeniden yaşama dönme olasılığını planlamışlardır. Ödül peşinde koşmaya ayarlı bedenlerimiz, beyinlerimiz tarafından yönetilmektedir, beyin hakkında daha fazla aydınlanma için Beyin Senin Hikayen kitabını önermekteyim.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın