KARAR ANI BEYNİMİZ KARAR VERMEMİZİ NASIL SAĞLIYOR? HOW WE DECIDE KİTAP YORUMU JONAH LEHRER

Ayrıntı Yayınları Bilim dizisine ait Karar Anı Beynimiz Karar Vermemizi Nasıl Sağlıyor? How We Decide kitabı Jonah Lehrer tarafından yazılıp, Ferit Burak Aydar tarafından çevrilmiştir. Birinci baskısı Mayıs 2019’da basılan kitap 288 sayfa olup, sekiz bölüme ayrılmıştır.

  1. Cepteki oyun kurucu
  2. Dopaminin tahminleri
  3. Hisler tarafından tıfaya düşürülmek
  4. Aklın faydaları
  5. Düşüncelere boğulmak
  6. Ahlaki zihin
  7. Beyin bir tartışma alanıdır
  8. Poker eli

Foto Kaynak Ayrıntı Yayıncılık

Markette mısır gevreği alırken onlarca seçenek arası sıkışıp kalarak alacağı karar üzerine düşünen Jonah Lehrer, beynimizin karar alırken hangi aşamalardan geçtiği üzerine yoğunlaşmış. Uçaklardan, savaşlardan, şans oyunlarından, perakende sektöründen alıntıladığı gerçek olayları anlattığı kitap tamamen bilim insanların hayvan ve insanlar üzerinde yaptığı araştırmalara dayandırılmış. Yeni yılın ilk saatlerinde kasım ayında başlamış olduğum Karar Anı kitabı, alacağım kararlar için hangi duygu durumlarına dayanarak karar verdiğim adeta kapsülleşmiş hali.

Gündelik hayatımızda aldığımız sonsuz kararları minimize etmek için taktiklerden ziyadeg gerçekleşmiş hikayeleri aktaran kitap zaman zaman özlü sözleri okuyucuya aktarıyor. Empati yeteneğini geliştiren, sevgi ve şefkat büyüyen nesiller insanlığa olumlu olarak yansımalarda bulunup kararlarını diğer insanları gözeten kararlar alırler. Akılcı kararları etikleyen bir çok değişkenin varlığı satır aralarına gizlenmiş. Seçeneklerin sayıca çokluğu ise karar almamızı agresifçe dönüştürmektedir. Kitap duygu eğitiminin önemini daha çok irdelemek isteyenlerin takdir edeceği türden yazılmış

Kutay Çev.

Bir cevap yazın