ZEHİRLİ SULAR POISONED WATER FLINT BELGESEL YORUMU NETFLIX

Flint şehri Michigan eyaletinde yer alan Amerikalıların mavi yakalı sanayi şehri olarak bilinmektedir. General Motors GM firmasının çok sayıda fabrikasının çoğunun kapanması sonucu işsizlik ve huzursuzluk baş göstermiştir. Flint şehri suyunu daha önce kilometlerce öteden Detroit şehrinden alıp kullanmaktadır fakat şehir yönetimi bir anda suyu şehri ikiye bölen Flint Nehrinden alarak boru hatlarıyla dağıtınca işler ciddileşir. Su ağır sanayiyeye sahip olan şehrin nehrinden geldiği için görünür görünmez çok sayıda toksik madde barındırmaktadır. Filtre yataklarından geçmesi, akabinde florür ve klor kimyasallarıyla kullanıcılara sunulması gerekmektedir. Netflix‘te Zehirli Sular Poisoned Water belgeseli bir saate yakın eskiyen ve güncellenmeyen şehirlerin yaşadığı sıkıntıları Flint trajedisi üzerinden birinci ağızdan anlatmaktadır.

Foto Kaynak IMDB

Eski bir şehir olmasına rağmen, su yönetimini, arıtması ve dağıtması konusunda teknik yetersiz, halka dağıtılan suda yüksek oranda kurşun bulunmasına sebep olmuştur. Normal şartlarda sınır miktar milyarda 12 iken Flint şehrinden bu oran milyarda 104 ve daha yukarıda belirlenmiştir. Suda kurşun çıkması deri dökülmesi, ishal, pis koku ve çocuklarda gelişim bozukluklarının bir anda artmasını sağlamıştır. Su yoluyla kurşun alımı, kemiklerde kalsiyum alışverişini zedeler. Sinyaller zayıflar, beyin gelişimi engellenir. IQ’lar ilerleme kaydedemez.

Çocuklarının rahatsızlığını çözmeye çalışan anneler su dönüşümünden sonra meydana gelen abartı olumsuz değişimi çözmek için Flirt şehri, bölgesel organizasyonlar ve eyaletinde su teşkilat yöneticilerinden analiz raporlarını, su arıtma tekniklerinde kullanılan sistemlerde ilgili ayrıntılı rapor talep eder. İşler çirkinleşir, karmaşıklaşır, sistemi çözmek yerine örtmeyi tercih eden otoriteler gerçek sonuçları gizler. Toplumun şeffaf iletişim talep etmesi ve direnç ile karşılaşmaları, gönüllü olarak toplanıp halktan su örneği toplayıp başka bir araştırma kurumunda analiz ettirmelerine kadar ilerler. Nitekim kurşundan yapılan borular ve düşük kalitedeki sular, servis hatları ile hane içlerinden ölümlere ve kalıcı rahatsızlıklara sebep olmuştur. Şirket Detroit şehrinden su tedariğine geri dönsede şehrin tamamında su boruları yenilene kadar plastik şişeler su kullanımı devam etmektedir.

Kutay Çev.

“ZEHİRLİ SULAR POISONED WATER FLINT BELGESEL YORUMU NETFLIX” için 2 yorum

Bir cevap yazın