SADELEŞ RAHATLA JAPON MİNİMALİZMİ DANSHARİ FUMIO SASAKİ KİTAP YORUMU – JAPON SEÇKİSİ

Zaman zaman açıp izlediğim Fumio Sasaki 20 metrekare’de extreme minimalist olarak yaşayan, çok az nesle ile yaşamını idame ettiren eski maksimalist güncel extreme minimalist bir Japon. Temmuz ayında birinci baskısını alıp okuduğum Sadeleş Rahatla Japon Minimalizmi Danshari kitabı yalnızca 200 sayfa. Kitabın içerisinde malesef Fumio Sasaki’nin önceki ve şimdiki yaşamının görselleri yok. Orijinal baskısı 2015 senesinde basılan kitabın 4 sene sonra Türkçe dili çevirisi Bige Turan Zourbakis tamamlanıp, Doğan Novus tarafından basılmış.

Foto Kaynak Doğan Novus

KONUŞAN NESNELER

Eşyaları sevdikçe, tutkuyla bağlandığımız eşyanın markası ile statü, duygusal yük ediniriz. Koleksiyonerlerin alt yapısı ise benzer sebeple, evlerimizi küçük müzeler halinde donatmamıza sebebiyet verir. Çevreden topladığımız, oradan buradan hediye gelen parçalar bizi bir süre sonra tatmin edemez hale gelir. Tozlarının alınması, temizlenmesi ve özel bakım gerektirebilir çünkü tüm nesneler bizlerle konuşur.

SESSİZ YAPILACAKLAR LİSTESİ

Bana bakım yap, beni onar, bitmek üzereyim, beni at gibi. Anı yükü olan maddeleri attığımızda ise, yaşanan anıları değil sadece nesneleri uzaklaştırıyoruz. Mezuniyet plaketinizi atmanız, mezun olma gerçeğinizi ve o geceki kutlama eğlence anınızı bertaraf etmiyor.

Minimalizm özü itibariyle rekor sayıda az eşya ile yaşamı idame ettirmek değil, sizin için önemli şeylere vakit kazanmak için, gereksizleri uzaklaştırmanız anlamındadır. Evinizi depo olarak kullanıp, kiranızı katlayamazsanız, temizlik ve bakım için harcayacağınız enerji, zaman, su ve temizleyici maddeler sizi sürekli meşgul eder. Minimalizm özü itibariyle yaşamın her anına etki eden, bir düşünce tavrı. Kapsül olarak beğendiğiniz renk paletinden oluşturacağınız giyim dolabınız, kombin seçerken, evden çıkarken kolaylık sağlarken az eşyalı evler pratik yaşam alanı sunarak, yarattığınız boşluk enerji, düşünce ve hareket alanı yaratır.

Fumio Sasaki kitabında dünyaca ünlü minimalistler Steve Jobs ve Marie Kondo hakkında atıflarda bulunuyor. Steve Jobs ve duayen Marie Kondo kitabı ve Netflix şov programı hakkında daha önceki yorumlarımı buraya bırakıyorum.

Kutay Çev.

Video Kaynak Youtube

“SADELEŞ RAHATLA JAPON MİNİMALİZMİ DANSHARİ FUMIO SASAKİ KİTAP YORUMU – JAPON SEÇKİSİ” için 7 yorum

Bir cevap yazın