YALNIZ SOLO FİLM YORUMU – İSPANYOL SEÇKİSİ NETFLIX

48 saat kaybolduktan sonra denizin 2 km açığında bulunan Alvaro Vizcaino’nun gerçek ölüm kalım hikayesinden uyarlanan Netflix Yalnız Solo filmi etkileyiciydi. Kimine göre ise oldukça iç karartıcı ve bunaltıcı olabilir. İspanyol seçkisi kategorisine hızla giren film Fuerteventura, Kanarya Adası’nda çekilmiş. Filmin geçtiği sahiller, dalgaların her türlü tonu, güneşin aydınlattığı yeryüzü ve rüzgarın her anını filmin başındayken hissetmek mest edici. Hugo Stuven’in yönetmenliğini takdir ettim.
İnsan icadı detayların olmadığı filmdeki sörfçünün mayosu, sırt çantası var. Sosyal açıdan ızdırap verici, bencil olarak nitelendirilebilecek defoları olan Alvaro karakterini canlandıran Alain Hernandez sanki tüm detayları yaşamış hissini izleyenlere yansıtabiliyor. Karakteri hem itici bulup, hem favori yapacak kadar ikileminde kalıyorsunuz çünkü film boyunca izlediğiniz sadece doğa ve Alvaro’nun trajedisi. 

Foto Kaynak IMDB

Foto Kaynak IMDB


Sörf yapmaya giderken düştüğü yerde kurtarılmayı beklerken geçmişiyle yüzleşen Alvaro’nun hikayesinde gönül ilişkisi filme dahil olmuş. Sevdiği kişiye yaşadıklarını anlatırken yaşanan dramdan kesitler izliyoruz, denizin dalgaları, mavinin tonları ve Fuerteventura Adasının cazibesi ruhları arındırıyor. 

Foto Kaynak Surferrule


‘Ucube değilsin. Hem özgürlüğe hem de aşka sahip olmadığın için acı çekiyorsun’ 


Filmdeki en beğendiğim söz, ana karaktere sarf edilen acı çekmek ile ilgili sözdü. Özgür ruhlu olan karakter, adrenalin peşinde olduğu için duygusal açıdan yeni yetme gibiydi. Davranışlarının acısını yalnız ve kanlar içinde Fuerteventura Adası’nın ücra köşesinde deneyimleyen Alvaro, hayatta kalarak yaşamın lezzetine yeniden dönmüş. Solo yani Yalnız olarak kitaplaştırdığı anı kitabıyla poz veren Alvaro’nun hikayesini Netflix ile izlemek isterseniz bir buçuk saat boyunca dalgaların, rüzgar sesinin ve Kanarya Adalarının tadını çıkarın.


Alvaro’nun Solo isimli kitap röportajı için Surferrule sitesine burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın