WHITNEY HOUSTON CAN I BE ME BELGESEL YORUMU NETFLIX

9 Ağustos 1963 New Jersey eyaletine bağlı Newark muhitinde doğan Whitney Houston 11 Şubat 2012’de Beverly Hills, California’da ölene dek sayısız konser, turne ve dünyaca hit şarkıya adını yazmıştır. 1992 senesinde Kevin Costner ile başrol oynadığı The Bodyguard filminde dünya müzik endüstrisine I Will Always Love You ve I Have Nothing hitlerini armağan etmiştir. Netflix’te yayınlanan Whitney: Can I Be Me belgeseli Whitney Houston’a ahde vefa olarak izlememe vesile oldu.

İzlerken üzüldüm ve uyuşturucunun dünya yıldızını eritmesine tanık oldum. Whitney alkol kullanan fakat dönemin haylaz ve tutarsız yıldızı 1969 doğumlu Bobby Brown ile birlikeliğinde, kariyerinde ve sağlığında yaralar almaya başlamış. 1992’den 2007 senesine kadar evli olan Whitney şarkıcı kocasını turnelerinde sahneye çıkarmış, aslında haylaz eşine uyum sağlamaya çabalarken kendinden fazlasıyla ödün vermiş, en yakın dostu Robyn ile koca adayı Bobby ile yıllar süren didişme sonucu Whitney hayat arkadaşı, dostu ve sağ kolu Robyn’den ayrı kalmak durumunda kalmış, uzaklaşmaya çalıştığı uyuşturucuya daha çok sarılmıştır.

Foto Kaynak Netflix


Eşcinsel hazzı yaşaması Kilise’de ilk şarkılarını söyleyen, Kilise’de sürekli dinamik rol olan annesi tarafından olumlu karşılanmaz. Whitney Bobby ile tanışmadan önce Robyn ile arkadaşlığın tadını çıkarır. Bobby’nin Whitney’i uyuşturucuya şiddetli olarak alıştırmasıyla alkolle haşır neşir olan Whitney yaşam partnerini bulmuştur.  Bobbi Kristina Brown 1993 yılında doğup annesi gibi  2015 yılında uyuşturucudan ölene dek benzer problemlerle boğuşmuştur.

Belgeselde Whitney başarının değil şöhret sahibi olmanın insanı değiştirdiğin, The Bodyguard filmi ile birlikte kitlesel olarak tanınan bir şarkıcı ve oyuncu olduğunu fark etmiştir. Sesini ve bedenini ihmal edip, kilo vermiş sosyal açıdan ise harabe dönmüştür. Çocukluğunda ise maddeyle onu abileri tanıştırmıştır. Hepsi hayatta olup, Whitney’in ruhen ve bedenen çöküp zayıflaması şan, şöhret ve paranın kişisel tatmin duygusu veremediğini, annesinin kızını dogmalar uğruna yalnızlaştırdığını göstermektedir. Babasının 81 yaşındayken Whitney’e maddi gelir elde etmek için açtığı dava ise Whitney’i tamamen boşluğa sürüklemiştir.

DUYGUSAL ŞANTAJ

Whitney kocası Bobby Brown’ın seviyesine inmeye çabalarken, kariyerinden ve sesinden ödün vermiş, Bobby ise yükselmek için eşini aşağıya çekmiştir. Belgesek bu tehlikeli ilişkiyi Duygusal Şantaj olarak nitelendirmiştir. Aşağı çekilen Whitney en sonunda Beverly Hills’te otel odasında ölü olarak bulunmuş, her şey yarım kalmıştır.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın