WALDEN KİTAP YORUMU HENRY DAVID THOREAU

SICAKLIĞI KORUMAK İÇİN WALDEN KIYISINDA BARINAĞA KAÇMAK

Henry David Thoreau tarafından yazılan Walden kitabını okuma sebebim çok fazla bilimsel olarak alıntı yapılması, referans kaynak olarak gösterilmesi idi. Zeplin Yayınlarının çıkardığı 3. Baskıyı iki defa okudum. Birinci okumamda okuyup geçtim, ikincisinde altını çizdim, düşünsel çabam daha fazlaydı.  Eminim üçüncü okuyuşumda daha farklı şeylerin altını çizerek hayatıma poster yapacak farkındalık dolu söylemler olacaktı. Türkçe’ye Aykut Örküp tarafından kazandırılan eser, Thoreau’nın 2 yıl 2 ay boyunca Walden Gölü kıyısından yaşamasından ibaret. Walden Gölü, Concord, Massachusetts eyaletide Boston’a oldukça yakın mesafede yer almaktadır.


İçsel hesaplaşmalar, dış gözlemler, kitlesel yorumlar ve doğaya yakın olmak yaşamın faniliğini, insanların kendini harap ettikleri şeyler yüzünden yaşamın zevkini çıkarmadan toprak olduğunu betimlemektedir. Yaşarken satın alan, tüketen ve evlerini yığınla dolduranlar, sahip olmak isteyenlere karşı tetikte olmak durumundadır. Eşyaların elden çıkartma zamanında ise neredeyse kelepir olmaktadır. İstiflediği halde, yeri yurdu bilinmeyen yayıntılar, maddi kayba sebep olurken, para elde etmek için ise zamanın tüketilmesi ikilemidir. 

Foto Kaynak DR


Yaşamsal ihtiyacımız yiyecek, su, giyecek ve barınmak. Barınak ve Giyecek vesilesiyle iç ısımızı muhafaze ederiz. İnsan vücudu fırındır, yiyecekler bu ısının harlanmasına sebebiyet verir. Hastalık veya ölüm bu ısının değişikliğinden kaynaklıdır. Güneş tüm besinleri ısıtarak olgunlaştırır, yiyecek ve bir kaç parça alet edavat dışında yaşamak için az eşya yeterlidir. Basit ve sade yaşayıp, hayat macerasına atılmak amacıyla Walden Gölü’ne yerleşen Thoreau eşyalar biriktirmiş olan kitleleri ağır bir dille eleştirir. Mobilyalarla dolan evlerin kirlendiği varsayımı günümüz toplumları için geçerlidir. Giyinmenin motivasyonu yaşamsal ısıyı muhafaza etmektir. Giyeceklerle yargılama kültürü oluştuğundan beri tüketim hızlandı. Yeni işler ile satın alınan giysiler ile birlikte satın alanlar olacakları kişilere maddesel giysi formuyla dönüşmekteler. Modayı dindarca takip edenler kitapta nasibini alıyor.
Barakasını kendi inşa eden, evinin yanına ektiği tarlada mahsül ekip, bir kısmından elde ettiği gelirle zaruri ihtiyaçlarını alan, geri kalanları ise doğadan toplayan Thoreau Walden Gölü’nün nimetlerinden faydalanmaktadır. Kendi kendine yetebilmenin kanıtını sunan kitap, doğada kendiyle yakınlaşan, güneşin doğumu ile güne başlayan, hayvanları ve hava koşullarını gözlemlerken insanlığın kendi kendini modernlik adı altında tutsaklaştırdığını vurgulamaktadır. İnşa ettiği barınakta kendini doğaya yakın olmak için hapseden yazar özetle sadelik peşinde. Minimal söylemi kitapta geçmemesine rağmen sadeleşmek kaygısı büyüktür.


‘Sadeleştir, sadeleştir. Günde üç öğün yerine, eğer gerekirse, bir öğünden başka yeme; yüz tabak yeirne beş tabağın olsun, diğer her şeyi de bu oranda azalt’ (p.85)


Eğitimin sadece çocuklara değil, yetişkinler içinde devam edebilmesi, bu doğrultuda kütüphaneler ise sadece ufak bir girişim olarak hizmet vermektedir. Çağdaş insanın hastalık ve beslenmeye, zihinsel gıdadan daha fazla para harcadığını, eğitime her yaşta devam etmemiz gerektiğini bahseden kitabı zihinsel gelişim için okunmalı. Daha fazla bilgi, Walden eseri satırlarında gizli.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın