VELVET BUZZSHAW FİLM YORUMU NETFLIX

Velvet Buzzsaw filmini önyargısız ve herhangi duygusal yaptırım beklentisi olmadan izleme fırsatı oluşturdum. Art Basel’i Amerika Miami Beach fuarında başlayan film eleştirmen, galeri sahibi ve asistanın ölen sanatçının eserlerini paylaşamaması üzerine kurulu. Sözleriyle ilah gözüyle bakılan eleştirmen rolünde Morf (Jake Gylenhall), Haze sanat galeri sahibi Rhodora (Rene Russo) ve gözü dönmüş galeri asistanı Josephina (Zawe Asthon) bermuda şeytan üçgenine dahil olan yırtık dondan çıkan Coco (Natalia Dyer) Velvet Buzzshaw filminde korku, gizem ve gerilimi yaşatmak için çabalamış.

Foto Kaynak Netflix


Şüphesiz yüksek sanat ve pop sanat, sanat sektörü, fuarcılık hakkında en güncel bilgiye sahip olmak için Netflix yapımı Velvet Buzzsaw izlenmeli. Anne ve kardeşini yangında kaybeden gizemli sanatçı, istismarcı babası ile büyümüş, orduda görev yaptıktan sonra eziyet eden babasının işkence ile 4 gün boyuna canına okuduktan sonra öldürmüş. 20 yıl boyunca tedavi edilmesi için mahkumlar üzerine deneyler yapılan hastahanede kaldıktan sonra sanat eserleri oluşturmaya başlamış. Hırslı asistan ile aynı apartmanda yaşayan sanatçının ölümü ile eserlerine varisi olmadığı için el koyan Josephina, işvereni Rhodara ve yatak dostu Morf ile sanatçının yarattıklarını paylaşamamıştır. Gizemli sanatçının geçmişinden gelen travmatik acılar, tablolarında tansiyonu yüksek olarak yansıtılmış, filmin ilerleyen dakikalarında el konulan eserler irtibata geçen kişileri yaratıcı şekilde gebertmeye başlamıştır. Sanat dünyasının Şeytan Marka Giyer modundan 13. Cuma moduna bağlanması şaşırtıcı geldi. 
Halüsinasyonlar, hayaller, hareketli objeler, kan serumları, aldatmalar ve eşcinsel bireylerin görünürlülüğü filmin ön plana çıkan öğeleri olmuş. Sanat eleştirmeni Morf’un yorumlarını duymak ve minimalizmin doruklarındaki giyimini gözlemlemek için bile film izlenebilir.  NO DEATH NO ART dövmesi filmde yer alarak filmin mottosu olarak yerleştirilmiş. Ölüm varsa sanat oluşur tezinin tipik örneği için Netflix‘e teşekkür ederim.

Video Kaynak Youtube

Kutay Çev.

Bir cevap yazın