UZAK ŞEHİR LEVENT CANTEK & BERAT PEKMEZCİ

ANKARA MERKEZLİ KAYIP KARAKTERLER


Levent Cantek’in yazıp Berak Pekmezci’nin çizdiği Uzak Şehir Çizgi romanı Ankara panaromanında  Volkan, Cavit ve Lili tarafından anlatılan aynı olay içindeki üç karakterin hikayesi. Üçü de hayatta kalmaya çabalarken kaybolan kirli kişilikler. Hayatlarına hükmetmeye çalışırlarken hepsi birden canlarından oluyorlar. 2015’te İletişim Yayınevi’nden basılan eser siyah beyaz ama içerisindeki hayatlar renginden daha soluk, hatta karanlık.

Foto Kaynak İletişim


Yorumlamak için ikinci defa okuduğum Uzak Şehir aslında Levent Cantek’in  Ankara Serisi üçlemesinin son kitabı, seriye ait Emanet Şehri’de okumuştum. Başka paylaşımda yeniden okuyup yorumlayacağım. Karakterlerin dış ses ve iç ses olarak beylik laflar etmesi, yurdum insanın her sayfadan çıkıp çıkıp tekrar kendi kabuğuna çekilmesini sağladı. Ankara’ya ait la ile sonlandırılan cümleler, mekanların salaş, kirli ve yitikliği okurken kasvet duygusunu pekiştiriyor. Çilekeşlik günlük hayatımıza bu kadar bilinçli bir şekilde sokulurken çizgi roman’da gerçek Ankara’yı bizlere sunuyor. Babası kaybeden Volkan, anne ve kız kardeşiyle hayata tutunmaya çabalarken, lüks hayat kadını Lili ve pavyoncu tavırlı Cavit çizgi romanda bir araya gelen alakasız karakterler. 


Hayatlarımız hükmeden para, yaşam kaygısı, seks, sosyal ilişkiler ve içine doğduğumuz toplumu anlamlandırmak adına Ankara merkezli çizgi roman, Anadalu merkezli ülkemizin İstanbul ve İzmir’den oluşmadığını biraz olsun hatırlatıyor. Ankara’da tutunmaya çalışırken kaybolanlar aslında içimizde yaşattıklarımız.

Daha önceki Çizgi Roman yorumlarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Levent Cantak ve Berat Pekmezci’nin eserlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın