STEVE JOBS GİBİ DÜŞÜNMEK DANIEL SMITH – KISS KURALI NEDİR? KİTAP YORUMU

Bazı ikon kişiler hem yaşarken hem de sonrasında dünya gezegenine ilham olmaya devam etmektedir. Suriye asıllı ebeveynlerden doğan ve evlatlık verilen Steve hakkında yazılmış bir çok eser, makale ve hazırlanmış video bulunmaktadır. Walter Isaacson tarafından yazılan Steve Jobs kitabı her sayfasında büyülemiş hemde Steve Jobs’un hayatına  ve dönüm noktalarına odaklanabilmeme sebep olmuştu. Biyopgrafi kitabından etkilendiğim için Steve Jobs Gibi Düşünmek Daniel Smith tarafından yazılan kitaba fırsat vermiştim. Kutlukhan Kutlu tarafından çevrilip NTV Yayınları tarafından 2015’te basıla kitap 176 sayfa ile okuması çok kolay. Zirveye Çık ve Zirvede Kal iki ana bölümüyle Kişisel Gelişim ve Dönüşüm kitapları kategorisinde değerlendirilebilir.


Steve Jobs’un neden  Reed College üniversitesini çok istemesine rağmen terk ettiğini, frutaryen beslenme ve katı veganlığı uygulama methodlarını, Hindistan seyahatini ve Apple markasının doğuşu gibi unsurlar yaşam hakkında çeşitli ipuçları vermektedir. Ayakkabı giymeyen, deodorant kullanmayan, belirli dönemlerde tüm öğünle de tek tip örneğin sadece havuç ile beslenen Steve Jobs Zen Budizm, Beslenme, Kozmik Bilinç gibi konularda mesai harcamış. Apple markasının ürünlerindeki minimallik ise üniversitede gönüllü olarak girdiği kaligrafi dersinde hayatına daha çok teneffüs edebilmiş.


 KISS – KEEP IT SIMPLE, STUPID – İŞİ BASİT TUT, APTAL

Yarattığı Apple I, Apple II, iMac, iPod gibi cihazlarda devrim yaratıp, sektörü dönüştüren yapısıyla tüm kuralları basit tutmuş. Keep it simple, stupid yani Kiss kuralı tüm kararlarına etki etmiştir.

Foto Kaynak NTV Yayınları


Yaratılan markalarda sanki tüm başarı tek kişi tarafından organize edilmiş izlenimi bana nedense saçma geliyor, kişileri ululaştırma çabasıyla sadece Steve Jobs’u övmeyeceğim. Sorunlu baba evlat ilişkileri, iletişim beceriksizliği, Can Manay vari manipülatif tutumunu az çok biliniyor. Steve Wozniak olmadan Steve Jobs’ın Apple markasının geliştirmesi ve tutundurması düşünülemez. 


YALIN GİYİM – MİNİMALİZMİN DORUĞU


Temiz, dönemler üstü ve yalın giyim tarzı ile Issey Miyake siyah balıkçı kazağı, New Balance spor ayakkabısı ve kot pantalon Steve Jobs’ı yalın giyimin öncülerinden olarak belirledi. Üniforma vari giyim tarzını tüm Apple çalışanlara uygulama önerisi ise demokratik anlayışla yönetilen şirket çalışanları tarafından reddedildi. Minimal yaşam ve sade üretim için zamansız eserler üreten Henry Ford, Pablo Picasso, Akio Morita ve Edwin Land Jobs’a pazarlama ve ürün geliştirme sürecinde ilham olup, tüm sektörün kaderini değiştirmesine sebep olmuşlardır. Steve Jobs Gibi Düşünmek adlı kitapta Jobs’ın hayatına etki eden 20’ye  yakın kitap önerisini öğrenme fırsatınız oluyor. Hepsini okumak istiyorum. Daha önce RAM DASS takma adını alan Richard Alpert ile ilgili Netflix Eve Dönüş belgesel yorumuma burayı tıklarak ulaşabilirsiniz.


Kutay Çev.

“STEVE JOBS GİBİ DÜŞÜNMEK DANIEL SMITH – KISS KURALI NEDİR? KİTAP YORUMU” için bir yorum

Bir cevap yazın