SEYAHAT SANATI KİTAP YORUMU ALAIN de BOTTON

EDEBİ ESERLERLE SEYAHAT ETMEK

Zürih, İsviçre doğumlu Alain de Botton yirmiye yakın kitap yazmış olan yazar ve televizyon yapımıcısı. Seyahat Sanatı kitabı ise ilk okuduğum eseri. Seyahat ve gezi kitaplarına epeyce ilgim olduğundan Sel Yayıncılık tarafından Ekim 2016’da basılan 7. baskısını okuma fırsatı yarattım. Kitap 2002’de yayımlanmış, içindeki denemeler güncelliğini yitirmemiş. Beş ana bölümde aktardığı anektodlar Kalkış, Nedenler, Doğa, Sanat ve Dönüş başlıkları altında kendi güncel seyahatlerini onun için önemli şair, yazar ve ressamları irdeleyerek paylaşmaktadır. Türkçe’ye çevirisi Ahu Sıla Bayer’in tamamladığı kitabın dili oldukça yalın, olup yazarın kendi çektiği seyahat fotoğrafları ile denemelerinde irdelediği tablolar ve fotoğraflarla desteklenmiştir. Kitabı yeniden okumak için belirli yerlerin altını çizdim, önerilen kitapları ise inceleme fırsatını yaratacağım. Seyahat Sanatı kitabını satın almak ve daha fazla bilgi edinmek için tıklayınız.

Foto Kaynak SEL


Seyahet etme dürtüsü ile hareket öncesi kurulan hayaller, cezbetmeyi arttıran reklamlar, afişler veya broşürler varış noktasında bireyleri beklentileri ile kıyaslamaya sürükler. İstasyonlar, havalimanları, uçak ve gemiler hareketi sağlayan önemli aktörler olma sebepleriyle Seyahat Sanatı eserinde sayfalarca yorumlanmıştır. Gezgin sanatçıların eserlerinde gösterilen insanlar uçak, tren, havalimanı, bekleme odalarında gerçek ve hayal arasında konumlandırılmış, Alain de Botton’ı Amerikalı ressam ve grafiker Edward Hopper ait eserler fazlasıyla cezbetmiştir. Mekan ve insan düşüncelerinin peşinden gitmesine sebep veren tablolaların üç tanesini aşağıda paylaştım. Müzik, kitap ve detaylar ile oyalanan gezginler, mantıklarını bir süre oyalama fırsatı edinip, gündelik ve dünyevi telaşlarından sıyrılırlar.

Benzin, 1940 Edward HopperFoto Kaynak Edward Hopper

Otomat, 1927 Edward HopperFoto Kaynak Edward Hopper

C Kompartımanı, 1938 Edward HopperFoto Kaynak Edward Hopper


Şark kültürüne, egzotikliğe, sadeliğe ve kültüre göre yorumlamaya verdiği örnekleri kendi seyahatleriyle detaylı olarak anlatan Alain de Botton’a göre ülkesinde hasret çekilen herşey egzotik kategosine giriyor, ziyaret edenleri cezbetmeyi başarıyordu. Avrupa’lılar için bu genelde Şark kültürüydü. Mahremiyet, karmaşıklığın, gündelik hayatın rastgele yaşanmakta oluşu gibi. Karşılaştığım her yazar, şef, şov yıldızı veya gezgin yaşam betimlemesi yapıyor, Fransız yazar Charles Baudelaire göre ise de ‘Yaşam bir hastanedir, hastalar sürekli yattıkları yeri değiştirme saplantısı içindedir.’ (p.42) Doğru olabilir.


Seyahat ederken resim çizen ve edebi metinler yazan gezginler ziyaret ettikleri çevreyi tamı tamına gözlemlediklerinden duyularını harekete geçiren ses, renk, koku ve detayları kendilerince yorumlayarak eserler ortaya çıkarırlar. Ana amaç resim yapmak değil, resim yaparken mekanın ve anın tadını çıkartmak sezgileri zorlamaktır. Hedonizm lafını sarf etmeden hedonizmi anlatan eserler, son zamanlardaki favorilerim, gördüklerini analiz etmeyen, sadece geçip giden biri olmadım gezerken hep fotoğrafladım, kısıtlı vakit içinde minimal perspektiften ikonik eserleri fotoğraflayıp, uygun açıları yakalamaya çalıştım. Gezi ile ilgili henüz deneme yazısı yazmadım, sadece gittiğim mekanları ve ücretlerini not etme geleneğimi sürdürüyorum. Demek ki henüz gördüklerimi ve hissettiklerimi seyahat anlarımda yeterinde analiz edememiş veya sadece kendime saklamak istemişim. Keşfederken aslında kör müyüm?
Hammersmith, Londra’da yaşayan yazar Barbados, Latin Amerika, Mısır, Amsterdam, Madrid, Galler, Sina Çölü ve Provence seyahatlerinde kah Van Gogh’un izini sürüyor, kah John Ruskin’in öğütlerinin peşine takılıyor. Hepsinin lezzeti ayrı.

KEŞFET Taschen Hopper

Foto Kaynak Taschen

Kutay Çev.

“SEYAHAT SANATI KİTAP YORUMU ALAIN de BOTTON” için bir yorum

Bir cevap yazın