SEX AND CITY 1 VE SEX AND THE CITY 2 FİLM YORUMU NETFLIX

1998-2004 arasında 6 sezon toplam 94 bölüm yayınlanan Sex and the City filmlerini vizyonda izlememiştim, dizilerini takip etmediğim için filmlerine gitme zorunluluğu hissetmemiştim ta ki iki filmini ard arda izleyene kadar. Dizilerden çok belgesellerle oyalanıyorum. Kitleleri peşinden sürekleyen, hayran kitlesini 6 sezon boyunca arttırabilmiş Sex and the City’nin iki filmi de izlemeye değer. Söylemler, evlilik yorumları, ilişkiler, flörtler, çocuklar ve dadılar ile geçen iki film. Toplamda beş buçuk saat süren iki film diziyi izlememişlere güzel şeyler vaad ediyor. Manolo Blahnik ayakkabı markası filmde başrolde. Manolo ve ayakkabı dünyası ile ilgili belgesel yorumuma buradan ulaşabilirsiniz.

Foto Kaynak Marie Clarie


Netflix vasıtasıyla izlediğim Sex and the City temel olarak New York şehrinde yaşayan köşe yazarlığı yapan Carrie Bradshaw ile en yakın üç arkadaşı etrafında geçiyor. Karakterlerini derinlemesine anlatmayı tercih etmeyeceğim çünkü kurgu karakterleri etraflıca bilmek gibi bir isteğim yok. Filmlerin geçtikleri ana mekanın New York olması, görüntülere şiirsellik katıyor. Yüksek moda markaları, kıyafetler, ayakkabılar, çantalar ve akseusarlar pür dikkat filmleri izlememe destek oldu. Minimallikten uzak, dönemlerine göre yüksek moda kupon tercihler gelecek nesiller için geçmişe dönük referans noktası olacaktır. Meksika ve Abu Dhabi’de geçen sahneler sanki ‘ülke-yerleştirme’ hedefine uyması için filmlere derinlik katmış.

Foto Kaynak Marie Clarie


Karakterlerin sarf ettiği cümleleri kendime not düştüm, isteyen kendine pay biçsin. 


‘Her şey olduğu haliyle harika. Bunu mahvetmek istemiyorum.’Mr. Big
‘İçeride de mutlu değilsin. Dışarıda da.’Mr. Big


‘Bazı evlerde masallar gerçek oluyor.’ Carrie Bradshaw
‘Modayı mobilyalarla aldatıyorum.’Carrie Bradshaw
‘Hayatımızdaki parıltılar üzerine çalışmalıyız.’Carrie Bradshaw
‘Zaman bizi ilerletti.’Carrie Bradshaw
‘Hayatımıza yön verme lüksümüz var. Çocuksuz yetişkinleriz.’Carrie Bradshaw
‘TV izleyip konuşmayan çiftler’Carrie Bradshaw


‘Hafızamı tazele.’Samantha Jones
‘Yakışıklı sipariş eden oldu mu?’Samantha Jones
‘Bacakların şeytan olmadığı yer.’Samantha Jones


‘Evlilik iş değil ama görev.’Miranda Hobbes


İster aşık olmanın tüyoları, ister New York şehrinin ikonik mekanlarının peşinde olun, Sex and the City Amerikan yaşam tarzını, modayı, çok fazla seksi, cezbedici turistik mekanları, eşcinsel çiftleri ve çok fazla dost müdahelesini içeriyor. İyi seyirler.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın