ROMA FİLM YORUMU NETFLIX

2018 yapımı Roma filmini Netflix’te siyah ve beyaz izledim. 1970 ve 1971 senelerinde geçen aile dört çocuklu, bir anneanne ve ebeveynden oluşan bir aile draması. Evin iki yardımcısı var, filmin tümü Cleo adlı olan kadına odaklanıyor. Mexico Şehrinin Roma mahallesinde geçen film iki saat 15 dakika boyunca aslında orta sınıf ailenin evine röntgencilik yapmamızı sağlıyor. Cleo evi dört çocuğu ile iyi anlaşan, sevilen fakat gönül ilişkisinde doğru kişiyi bulamayan Meksika’lı kadındır. İlk ilişkisinden hamile kalmasıyla, bebeğinin sorumluluk sahibi olmayan baba adayının darbesi Cleo’nun içine daha çok kapanmasına sebep olur.

Foto Kaynak IMDB


Roma filminde evin doktor babasının eşinden Kanada seyahatlerini bahane ederek uzaklaşması filmdeki tüm kadınların yalnızlığını gözler önüne seriyor. Hem anneanne, hem anne, hemde iki tane olan evin yardımcısı oldukça yalnız. Filmde doğum sahnesi ve çocukların inatla boğulmak istedikleri iki sahne stres yaratıyor. Cleo’nun erkek arkadaşının çubukla otel odasında çıplak dans etmesi ise tuhaf.Tuhaf olan  çocuğun çıplak olması değil, banyo perdesinin çubuğunu söküp tuhaf uzak doğu sporunun hareketlerini yapması. Bu tuhaf adam filmde başka tutarsız hareketlerle karşımıza çıkıyor. 

Foto Kaynak IMDB

Foto Kaynak IMDB


Çeşitli festivallerden ödül alan Netflix Roma filmini durağan akışı sebebiyle ortalama buldum. Evin odalarının ferahlığı ise filmin çekildiği mekanları ziyaret etmek hissi uyandırdı. Meksika’da konuşulan dil ise İspanya’da konuşulan İspanyolca’dan farklı olduğu için biraz bunalttı.

Video Kaynak Youtube

Kutay Çev.

Bir cevap yazın