OKJA SÜPER DOMUZ PROJESİ FİLM YORUMU NETFLIX

Güney Kore Amerika ortak yapımı OKJA filmi, belgesellerde didaktik bir şekilde işlenen et endüstrisinin gerçeğini Güney Koreli minik kız Mija vasıtasıyla aktarılmaktadır. Netflix‘te izlediğim iki saat süren film aslen Güney Kore dağları, başkent Seoul ve New York şehrinde geçiyor. Filmin sürpriz ismi ise The Walking Dead dizisinde en sevdiğim erkek karakter Glenn Rhee’yi canlandıran Steven Yeun tarafından canlandırılmaktadır. Kostümlü parti için karakter önerilerim olarak Jake Gyllenhal (Johhny Wilcox) ve şirketin yeni Ceo’su rolünde ikizleri canlandıran Tilda Swinton (Lucy Mirando ile Nancy Mirando) kılık kıyafet olarak hayli çalışılmış.
2017 yapımı filmin özeti aslen Amerikalı domuz endüstrisi üreticisi imajını düzeltmek için laboraturarda GDO değiştirerek ürettiği süper domuzları dünyanın çeşitli ülkelerine göndermekte, oranın hayvan üreticileri tarafından 10 yıl süre boyunca en büyük ve doğal koşullarda yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Ana akım medyada Şili’de çiftlikte keşfedilen domuzun 26 adedinin biri ise Güney Kore’ye yollanmıştır. Dağ zirvesinde yaşam süren yetiştiriciye verilen OKJA, Mija ile sıkı fıkı olur.  Daha az yemek tüketip, daha az dışkı üretme ülküsüyle yetiştirilen OKJA, 10 senenin sonunda en başarılı olan domuz olarak seçilir. New York’ta ödülünü alması için harekete geçirilen OKJA, aslında mezbaha sekötürünün uydurma pazarlam ülküsünün ana karakteridir.

Foto Kaynak Netflix


Güney Kore’den New York’a sürüklenen OKJA, peşinden gelen Mija’ya Hayvanlara Özgürlük Cephesi (HÖC) adlı örgüt destek olmaktadır. Gıda üretiminin sömürgeye dayandığına inanan HÖC hayvanlara yapılan sömürüyü kayıt alıp ifşa ederek, toplumda bilinç oluşturmaktadır. Filmin son 15 dakikası mezbahada geçmektedir. Dikkatle izlenmesi tavsiyemdir. Upton Sinclair’in radikal Şikago Mezbahaları (Jungle) kitabına gönderme yapılan filmde süper domuz projesi üzerinden et endüstrisinin acımasızlığına gönderme yapılmaktadır. Upton Sinclair’in Amerika başta olmak üzere dünyadan radikal değişiklik yaratan Şikago Mezbahaları kitap yorumumu okumak için burayı tıklayabilirsiniz. Ne yediğinizi bilin, bilinçli tüketin.

Video Kaynak Youtube

Kutay Çev.

Bir cevap yazın