TERRA BELGESEL YORUMU NETFLIX

2015 Fransa yapımı Terra belgeselini Netflix‘te huşu içinde izledim. Belgeseli izlerken detayların hepsini biliyor izlenmine kapılmadan edemedim çünkü Netflix belgesellerini izleyenler, bu bilgiyi daha önce izledim modundan çıkamıyorlar. Yaşamın evrimlenerek günümüze geldiğini doğayı sömürme yarışında olan insanların sesinden aktarılan belgesel. Yaşamın suda başladığı gerçeğinden, tüm canlıların sudan çıkıp, hava ve toprağa uyumlanarak günümüze evrildiğini savunuyor. Kuşlarında sudan çıkıp dönüşürek dinazorların güncel parçası olduğunu bilmeyeniniz yoktur diye düşünmekteyim.

Foto Kaynak IMDB


Terra belgeseli doğa ile ilgili olup Afrika savanaları ve Brezilya amazonu olmadan belgesel tamamlanamazdı. Tarım toplumu ile hayvanları evcilleştirip, toğrağı dönüştüren insan ırkı, dünyanın çehresini dönüşü olmayacak süratla değiştirmiş. Canlı türleri yok olmuş, hayvanlar ise sömürüden fazlası ile nasibini almıştır. Üreyen insanların yeme talebi toprağın tarıma açlmasına, yan, ağaç katlimına neden olmuş. Canlı kurban eden topluluklar, kimi zaman sadece adak, kimi zaman giyim, yemek ve dekorasyon malzemesi için vahşi ve evcil hayvanları heder etmişlerdir. Mezbahalarda tıpkı araba üretimi gibi üretim bandından görevliler tarafından kısım kısım öldürülen ve yemeğe dönüştürülen sığırlar, domuzlar, tavuklar ve diğer canlılar sadece et yiyerek doyacağını düşünen kitle için genetiği değiştirilmiş maddeler ve/ya kendi ölmüş akrabalarından arta kalanlarla kasvetli ve dar ortamlarda kilo almaya zorlanıyorlar. 

Netflix Terra belgeseli bir buçuk saat boyunca ahenk içinde doğanın parçasıyken doğanın mahvedeni rolüne bürünmemizi anlatıyor. Anlayana. Sözün özü, üremeyin, et ve hayvansal ürün tüketimini minumuma indirim, doğayı koruyun, hayvanları sevgimi veriyorum adı altında köleleştirmeyin.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın