MUTFAK SIRLARI AŞÇILIK DÜNYASINDAN MAHREM MACERALAR KİTAP YORUMU ANTHONY BOURDAIN

NEDEN RESTORANLARA SALI CUMA GÜNLERİ ARASI GİTMELİYİZ?


‘Vücudunuz bir tapınak değil, bir eğlence parkı. Tadını çıkarın’ Anthony Bourdain (p.78)

Hedonizmin yeni çağı için yukarıdaki söylem giriş cümlesi olmayı hak ediyor. Kitabı sıcağı sıcağına yorumlama sorumluluğu ise heyecan verici. Mutfak Sırları eseri sırlardan çok itiraflarla dolu tamamen yazarın özyaşamı ve iç konuşmasını irdelemektedir. Sektördeki kişilere, sektöre girmeye çalışan yeteneklere ama en çok kendisine yazılmış eseri Gastronomi ve Mutfak sanatları öğrencileri mutlaka okumalı.


Mutfak Sırları Aşçılık Dünyasından Mahrem Maceralar kitabı Ağustos 2018’de bir ve ikinci baskılarını tamamladı. 8 Haziran 2018’de Fransa’da intihar eden yıldız şefin trajedisini değil, başarı ve yenilgilerini anlamak için eseri satın aldım. Gerçek veya gerçeğe yakın, bahsettiği mekanlar, ismi geçen şefler, şef yardımcıları, mekan sahipleri, Latin Amerikalılar, tedarikçiler, kaçak göçmenler ve diğer işlerini halletmek için paravan restoranlar açan karanlık kişiler hepsi bu kitapta. Kitap hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Foto Kaynak Domingo


Kitabın İçindekiler bölümü restoran menülerinde veya yeme içme pratiklerinden esinlenilmiş, kariyerinin ve samimi düşüncelerinin parçası olarak yazıya dönüştürülmüş. Kahvenin yanına sigara yerine çay yazılmasını tercih ederdim fakat hayatı boyunca sürekli ot ve benzeri maddeleri kullandığını çekinmeden söyleyen şef için sigara hafif bile kalmıştır.


APERİTİF

BİRİNCİ SERVİS

İKİNCİ SERVİS

ÜÇÜNCÜ SERVİS

TATLI KAHVE VE SİGARA


Her meslek gibi aşçılıkta zor, işgücü devir hızı yüksek, ‘gurme’ denen topluluklara tabağı beğendirmek, menüleri çok satanlardan ve kendi heves ettikleriniz ile doldurmak gibi zorlukları mevcut. Anthony Mutfak Sırları eseriyle bir anda ‘poster çocuk’ haline dönüşmüş. Yemel programlarından, kıtalaraşırı restoran şubelerini NewYork’laştırmak üzere görevlendirilmiş.


Yiyeceklerin gücü, insanların ezberini bozarak değişim geçirtecek kadar görkemliymiş. Benim için yemekler güçlü değil, fakat mesleği aşçılık olan Anthony kendisini gastronomi evreniyle özdeşleştirebilmiş. Kitabın yerdiği aşçıların, hayranlık duyduğu tabaklarını, buluşlarını ve izlediği yöntemleri bizzat deneyimleyerek gastronmik dünyada başarılı olabilmek için tek reçete olmadığı itirafını edebilmiş. Aşçılar zanaatkarlıktan sanatçılara dönüştüğü zaman varlıkları tehlike raddesine girerek kariyerleri sekteye uğrayabilir. İyi yemek yapabilmek, her şeyin en yücesidir. Kulağa küpe yapılacak bir sürü söylem ve uyarılar kitabın satır aralarına gizlenmiş. Eserde kendi laflarının altlarını çizip, sayfaların sağına, soluna, altına ve üstüne notlar almış. Bir o kadar lafın altını bende çizdim. Bir sonraki sefer kitaba göz gezdirirken, işimin kolaylaşması birincil motivasyonum.

Foto Kaynak Business Insider


Restoranlara Salı Cuma günleri arası gitmek, tedarik edilen malzemelerin tazeliği, şefin daha dinç ve zamanlama olarak daha sakin süreç içerisinden tabakları hazırlaması gibi sebepler yüzünden Anthony tarafından belirtilmiş. New York’ta geçerli olan bu düzeni tüm dünyaya yayabiliriz. Haftasonun kalan artık ürünler, bulamaç, salata ve garnitürleştirilerek Pazartesi gün boyunca servis edilip tüketilir. Soslarla kamufle edilmiş çöp gıdaları tüketen züppeler, Anthony için parası olan fakat yiyecekten anlamayan tüketicilerdir. Çoğu tüketici bunun bilincine olmadan yemeklerini bir an önce bitirip işine, evine, sporuna ve yaramazlığa yetişir. Özellikle deniz ürünleri için Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri tüketmeliyiz. Haziran ayında program çekimi için gittiği Fransa’da otel odasında kendini asarak intihar eden Anthony’nin neden intihar ettiğini kitabında sarf ettiği cümlelerden anlaşılıyor. Neden Fransa’yı intihar etmek için seçtiğini Mutfak Sırları eserini okurken çıkarım yapabilirsiniz.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın