KÖTÜLÜK DEHASI EVIL GENIUS BELGESEL YORUMU NETFLIX

Yaşanmış gerçek hikayeyi anlatan eserleri sevenler şimdiki paylaşımıma dikkat kesilsinler. Dizi Yorumum The Mist paylaşımına gelen Bartatu Evil Genius tavsiye üzerine  Netflix’in 4 bölüme ayırarak izleyicilerle buluşan 2018 Kötülük Dehası belgesel dizisini izledim. Bartatu bloğuna ise buradan ulaşabilirsiniz. Suç, polisiye ve aşırı derecede itiraf içeren belgeselleri izlemek için fırsat yaratmıyorum, ters köşe yapmak istediğim için Amerika Erie kasabasında geçen PNC bankası soygunu yıllarca çözülemeyen sır küpünün içine sokmuş oldu beni. 

Foto Kaynak Netflix


Erie’de banka soygunundan sonra boynunda taşıdığı bombanın patlamasıyla hayatını kaybeden pizzacıya odaklanan belgesel, şüpheliler ve organizatörleri bulmak ve deşifre etmelerini sağlamayı hedeflemiş. Her ayrıntıyı bir şeye benzetme havasında olan bünyem Kötülük Dehasında sürekli Testere vari düzeniğin patlaması ile sürekli ben en zekiyim havasında olan babası tarafından dahi yaptığı talihsiz hareketler yüzünden dışlanan kadın üzerine odaklanıyor. Üç lafından ikisi ben zekiyim ve suçsuzum olan kelimeler izlerken biraz bunalttı. Hayat kadınına ise tüm belgesel boyunca fahişe denilerek kodlanması ise oldukça sinir bozucu. 

Foto Kaynak Netflix


Pizzacı adam Brian Walls’ın eline verilen direktiflerle ‘Çöpçü Avı Oyunu’ dahilinde PNC bankasını soyması davayı çözme adayı FBI, Eyalet Polisi ve ATF arasında gerginlik yaratmış. Sonuç olarak FBI diğer iki teşkilatın desteği yardımıyla gizemli olayı seneler boyunca çözümlemeye çalışmıştır.

Foto Kaynak Netflix

ÇÖPÇÜ AVCI OYUNU


Çöpcü Avı oyunu, gazetelerde A noktasından B’ye, B’den C’ye adım adım belirtilen yerleri ziyaret ederek, konumlardaki görevleri tamamlama üzerine oluşan oyundur. Banka soyması için Çöpçü Oyunu mantığına gizlenen soygun aslında komplodur. Soyguncunun boynundaki tasmanın patlamasıyla yer yüzündeki tek örnektir, tasmaya zarar vermemek için adamın kafası boynundan ayrılmıştır. İnsan bedeni değil, suçun aydınlatılması için düzeneğin daha çok zarar görmeden ele geçirilmesi için herşey yapılmalıdır felsefesi için en iyi örnek Erie banka soygununda gerçekleşmektedir.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın