INNSAEI İÇİNDEKİ DENİZ İÇTEN DIŞI GÖRMEK BELGESEL YORUMU NETFLIX

İÇTEN DIŞI GÖRMEK – İÇTEN DIŞA BAKMAK


İzlanda’yı henüz görmedim fakat deneyimlemek hatta belirli bir süre yaşamak isterim. Doğanın içinde, refah ve medeniyeti içselleştirip yaşayan İzlanda ülkesi, bu dünyaya ait değil gibi. 2016 yapımı Innsaei İçimdeki Deniz belgeseli İzlandalı Birleşmiş Milletler çalışanının Bosna Hersek’te Kadın Hakları ile ilgili çalışmalar yaparken etrafını kasıp kavuran keder ve yıkımla baş edemeyip, çalışma hırsıyla kendi paralamasına çare bulma hikayesidir. Mekanikleşen Birleşmiş Milletler çalışma standartları insanlara yardım ettiğini düşünürken aslında insanın özünden uzaklaşıyor, dünyanın değişimine hantal yapısı ile ayak uyduramıyordu.  Çalışanlar iyilik dağıtıcı değil, aslında zombi psikolojisi ile hareket ediyordur.


Tükenmişlik sendromu ile 30 yaşına gelmeden işinden istifa eden anlatıcı, en yakın arkadaşı ile içine düştüğü ruh haliyle bilimsel olarak sorgulamaya başladı. Endişe edici sıkıntıyla tek başına boğuşmadığını, dünyanın tümünün aynı dertten ızdırap çektiğini anladığı için çareyi bilim insanları, spiritüel koçlar ve kanaat önderlerini sorgulayarak buldu.

Foto Kaynak Netflix


İnsanların içlerine bakmadan dıştan içe yaşamaya alıştığı için, sezgilerini mantıkla bloke ettiğini, rakamların arasında kaybolup, ruhların kaosa sürüklendiğini fark etti. Sağ beyin ve sol beyin üzerinden örneklendirilerek anlatılan kaotik durum, büyük resmi görmeyen dünyanın çoğunluğu sebebiyle aynı yanlışların yüzyıllardır yapıldığını ortaya koymaktadır. Spirütel koç tarafından bireylerin doğa ile yakın ilişki kurmasının şifalandırıcı olduğunu vurguluyor.  Doğayı tüm duyu organları ile hissetme egzersizi algıları harekete geçirmektedir.


Genel anlamda içte oluşan sezginin unutulduğu veya baskılandığını için kişilerin zombileştiği gerçeğine eğilen belgesel gündelik hayat gürültüsünün içsel düşünceyi engellediğini, kişinin endişe dolu düşünce tarzında acilen uzaklaşmasını vurguluyor. İzlandaca Innsaei içten dışı görmek, içten bakarak dışı görebilmek demektir. İçinde amacı olup, dışında bunu yaşayan kişileri, hiç bir olumsuz koşul engelleyemez, çoğunluk dıştan gelen etkilerle içindeki denizi kirlettiği ve doğa ile ilişkisine ket vurduğu için dünya yaşanamaz hale geliyor. İçten dışa bakma tavrını deneyeceğim.

Belgeseli Netlix ile izlemek için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın