İKİGAİ UYGULAMA REHBERİ JAPONLARIN UZUN VE MUTLU YAŞAM SIRRINI HAYATA GEÇİRİN HECTOR GARCIA VE FRANCESC MIRALLES – İSPANYOL SEÇKİSİ & JAPON SEÇKİSİ

İkigai Uygulama Rehberi Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrını Hayata Geçirin kitabının Ocak 2019 tarihinde basılan birinci baskısını yeni bitirdim. Kitap isminin uzun ve içeriğinin çok maddeli olmasına rağmen, özünde tek bir şeye odaklanıyor. Ahenkli bir biçimde yaşamak! Uzun yaşamak için ise sevdiğimiz aktivitelere yatırım yapmamız hayati önem taşımaktadır, içinde ahenk olması bireysel refahınız için kritik değere sahiptir.


İkigai lafı beynimde ilk İkigai kitabını okuduğumdan beri uğulduyor. Günlük kelime dağarcığımda kullandığım her 30 kelimeden biri İkigai ve İkigai’ye hizmet edecek kelimeye referans etmektedir. Bloğumun ilk günlerinde yorumladığım İkigai Okinawada Yüzyıl Yaşayanlar yorumuma buradan ulaşabilirsiniz. Nitekim daha önceki kitap yorumumu ön okuma olarak okumanız İkigai Uygulama Rehberi devam kitabını daha kolay içselleştirmenize destek olacaktır.

Foto Kaynak D&R


Yazarların Japonya’daki üç kenti ziyaret ederek Geçmiş (Kyoto), Bugün (Ise) ve Gelecek (Tokyo) zamanı yorumlaması kitabın anlatmak istediği mesajı kimliklendirmektedir. Bu kitap yorumumda Tokyo kentinine fütüristik gelecek referanslı duruşuna odaklanılmaktadır. Tokyo’yu deneyimleyen biri olarak gelecek planları anlatmak için Tokyo kentinin seçilmesine şaşırmadım.


GELECEĞE YOLCULUK (TOKYO)
1.AŞAMA – ŞİNKANSEN (HIZLI TREN) ETKİSİ

Köklü değişiklik için sistemli bir şekilde yeni düşünce şeklini benimsemelisin. Tokyo-Osaka arasında yapılan hızlı tren, 6 saat 40 dakikalık mesafeyi 3 saat 10 dakikaya indirdiği için 1964’den beri tüm dünya tarafından Şinkansen (Hızlı Tren) etkisi olarak alışılmışın dışında koyulan hedefin hayata geçirilibilirliğine örnektir.


2.AŞAMA – FUJİ DAĞI (İMKANSIZ ZİRVE) 

Zihnimizde oluşturduğumu sınırsız engeli, zirveye ulaşmak ve kişisel hedeflerinize ulaşmak için yenmelisiniz.


3.AŞAMA – GANBARİMASI (SABIR)

Belirlediğiniz hedefe ulaşmak için hiçbir zaman durmamalısınız. Sabır ile motive olmalıyız.Gladwell’in 10 bin saat kuralı ile yaptığımız şeyi sistematik şekilde tekrarlarsak, işin kompedanı oluruz. 


4.AŞAMA – YENİ ALIŞKANLIKLAR (21 GÜN)

Tekrar edilen alışkanlıklar yaşamınız için hem huzur hemde ihtiyacınız olan zamanı verir. Steve Jobs’un Issey Miyake tasarımlı siyah boğazlı kazak, kot ve spor ayakkabı giymesi gibi. Otomatikleşen alışkanlıklar veya 21 gün boyunca tekrarlanan davranışlar kimliğimizin parçası olmaktadır.


5.AŞAMA – GERİBİLDİRİM

Doğru sorular sorarak kişisel hedeflerinize ulaşmak için nitelikli ve özgün sorular sormalısınız.


6.AŞAMA – SENPAİ (UZMAN-ÇIRAK)

Japonya’da işe giren her yeni mezuna (Kohai), işininde uzman (Senpai) tahsis edilir. Görevin sorumluklarını hızlı bir sürede düzgün yapması öğretilir. Oto-koçluk için Youtube videoları, elektronik aygıtlar, hayranlık duyduğunuz kişilerin eserleri size yol gösterir.


7.AŞAMA – ÖYKÜNME

Japonca’da ‘taklit etme’ ‘yansıma’ anlamındadır. Tarzının oluşana kadar, beğendiğiniz sanatçının eserlerinden ilham alarak yazıp, çizip bestelemenizde sakınca yoktur. Manga’ların yaratım hikayesine referans olan öykünmeler, Disney animasyonları, Amerikan çizgi romanları ve gelenceksel Japon eserleri olmuştur. Sonuç, Manga tüm dünyada fanatizm boyutlarına varmıştır.


8.AŞAMA – SİZ VE ÖZÜNÜZ

Eleme yöntemi ile hem sevmediğiniz hemde sevdiğiniz şeylerin analizini yapın.


9.AŞAMA – FRANKLIN

Ahlaki Mükemmelliğe Ulaşmak  ve niteliklerinizi geliştirmek için Benjamin Franklin’in yaşamı boyunca pratiğini yaptığı 13 niteliğine yatırım yapın. (Ölçülülük, Sessizlik, Düzen, Azim, Tutumluluk, Çalışkanlık, Samimiyet, Adalet, Ilımlılık, Temizlik, Dinginlik, İffet ve Tevazu). Düzen niteliğine Marie Kondo Konmari yöntemine referans verilmesi, bireysel mutluluğumu oldukça arttırdı. Marie Kondo Şov Yorumuma ulaşmak için buradan yol alınız.


10.AŞAMA – GAŞUKU (ŞİNKANSEN SEANLARI)

Aynı ilgiye sahip bireylerle bir araya gelerek proje geliştirmek, standart dışı mekan seçimi yaratıcılığı besler. Görüşme maratonunda kitle iletişim araçlarından uzak kalmak, konfor alanında çıkmak radikal sonuçlar doğurabilir. Frankestein hikayesinin yazılma hikayesi örneği gibi.

11.AŞAMA – MACERA

Yeni şeyler öğrenerek, düşünce kalıbı zorlayarak ve konfor alanında uzaklaşarak atıldığınız maceralar yeni ufuklara sebebiyet verebilir.


12.AŞAMA – ZAMANLAMA

İyi organize olmak, zamanı iyi yönetmek gereklidir. İtalyan Pomodoro tekniği işe yarayabilir.


13.AŞAMA – PARETO (80/20 KURALI)

Müşterilerini aza indirebilenler daha fazla gelir elde eder. Çevremizdeki insanların %20’si mutluluğumuzun %80’inden sorumludur. Kazançlı olmayan herşeyden kendinizi soyutlayın, aile fertleri, arkadaşlıklar, dostluklar, aktiviteler gibi.


14.AŞAMA – KELİMELERİN GÜCÜ

Gerçekliğinizi değiştirmek için, ifade etme şeklinizi değiştirerek işe başlayın. Projelendirdiğiniz şeye isim vererek hakikate daha hızlı ulaşabilirsiniz. Yazmak için Hemingway seansları, aşk tazelemek için Venedik ruhu aktivitelerini benimseyebilirsiniz, yaratıcılığınız size yol gösterecektir.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın