GÖRÜNMEZLİK INVISIBLE FİLM YORUMU NETFLIX

17 yaşında lisede okuyan Ely, part time çalıştığı veterinerin yanında, veterinerin oğlu tarafından hamile kalıyor. Okulun isyankar kızı, depresif annesi, destek olan sınıf arkadaşı ve arada takıldığı oğlanlarla geçen ömründe en kritik anı çocuğu doğuracak mı yoksa çocuğu aldıracak mı hikayesini bizlere aktarılıyor. Film, 87 dakika yerine yarım saate indirgeyerek anlatılabilir.

Arjantin yapımı Görünmezlik Invisible 2017 filmini Netflix aracılığıyla izledim. Mora Arenillas’ın başrolde oynadığı film, okul çağında sorumluluk sahibi bireyin, korunmadan yaptığı seks sonucu oluşan bebeği ne yapıp ne yapmayacağıyla alakalı. Arjantinde kürtaj yasak, 17 yaşındaki talebemiz bebeğin babasından yardım istemeden bebekten kurtulmaya çalışıyor. Bebeğin babası hali hazırda evli ve bir çocuğu var fakat kaçak et peşinde.

Foto Kaynak IMDB


Kadın bedeniyle, kadın bedenin tercihleriyle uğraşan filmler sıkıntı verici. İsteyen istediği yapıp, yapmamakta özgür olmalı. Arjantin ülkesindeki kürtaj yasağı, zaten hali hazırda yetişkin dünyası dertleriyle uğraşan Ely’i çıkmaza sokuyor, çıkmazdan kurtulup kurtulamayacağını çözmek için filmi izlemeyi tercih edebilirsiniz. Buna benzer konular tipik Türk dizilerinde oldukça var, tek farkı aile ve toplumdan daha soyut takılan başına buyruk Ely’in toplumsal hayatta yalnızlığı ve görünmezliği.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın