GÖR BENİ İKİ DEVRİN HİKAYESİ AZRA AKİLAH KOHEN

Bloğumda en fazla bahsettiğim, bizzat tanıştığım Azra Kohen’in en son kitabını her fırsatta okudum. Everest Yayınevi tarafından ilk baskı olarak 100.000 adet basılan Gör Beni kitabını İzmir’de ilk satın alanlardan olabilirim. Eminim benden önce Gör Beni eserini okuyup, anlayıp yorumlayanlar vardır. Okuma sürecimi zedelemesin diye Azra Kohen’in Gör Beni için hazırladığı paylaşımları, konuk olduğu söyleşileri bilerek izlemedim. Artık dinleyip, izleyebilirim. 


Ülkemizde en fazla okunan yayın türü olan Roman türüne karakterler aracılığıyla araştırmalarını ekleyen Azra Kohen’in çabası her sayfada görülmekte. Karakterlerin Cumhuriyet’in ilk yıllarının İstanbul şehrindeki telaşları, korkuları ve tedirginlikleri günümüz için hala geçerli. Karanlık ve aydınlık düşünceler her daim gündelik yaşantımızda bizlerle. Romanın içerisine gizlenen ufuk açıcı bilgileri okuyup anlamalı ve üst araştırmaları bilimsel kaynaklardan yapılmalıdır. 

Foto Kaynak Everest Yayınevi


Azra Kohen videolarında, söyleşilerinde baştan sona araştırdığı piyano çalmanın sağ beyin sol beyin ilişkisi, hayvanlara (genelde tüm canlılara) sahip çıkıp ilgilenmek ve özşefkat kitabın tümünde satırlara gizlenmiş. Gör Beni’de kadınların tüm toplum tarafından görülmesi ve anlaşılmasının üstünü basa basa çizerken, kitabın asıl kaygısının İnsanlık Tarihi olduğunu Dinlerin bizlere dikte edilen vaziyette olmadığını anlayabiliyoruz. Gör Beni sonrası ek okumalara ve araştırmalara ihtiyacım oluştu. En etkileyici husus ise Etiyopya ve Sümer’ler ile ilgili satırlar olabilir. Aşk tek başına kitabın yardımcı oyuncusu, Yakışıklı isimli at ise çeşitli semboller ile diğer yardımcı oyuncudur.


Gör Beni kitap yorumumu beğenenler daha önce yorumladığım Azra Kohen söyleşi ve kitap yorumlarına buradan erişebilir, İzmir Edebiyat Sohbetleri Azra Kohen videomu aşağıda bulabilirsiniz.

Everest Yayınevi tarafından basılan Azra Kohen kitaplarını incelemek için tıklayınız.Azra Kohen’in resmi web sitesi için tıklayınız.

Video Kaynak Youtube

Kutay Çev.

Bir cevap yazın