ERTELEME SANATI OYALANMA, SAVSAKLAMA VE KAYTARMA REHBERİ KİTAP YORUMU JOHN PERRY

Sel Yayıncılık tarafından basılan Erteleme Sanatı Oyalanma, Savsaklama ve Kaytarma Rehberi kitabını sonunda okudum. İçeriğinden çok kitabın ismi ilgimi çekmişti nitekim kitabın ismi içeriğinden daha keyif verici. Okuması kolay, pratik bilgilerden oluşan kitabın 4. baskısı Sel etiketi ile Yaşam Kitapları serisinden basılmış, Türkçe diline Elvan Kıvılcım tarafından çevrilmiş. 

Foto Kaynak Sel Yayıncılık


Kitabın asıl teması sistematik erteleyici bireylerin, tamamlaması gereken iş ve güçleri tamamlamayarak işten kaytarması veya çok geç yapmasıdır. Erteleme dürtüsünün özünde mükemmelliyetçilik yatsada erteleyen bireylerin zamanında iş bitirenlerle ortak olması işleri yoluna sokmaktadır. Erteleyen kişilikler ertelemeyen bireylerle birlikte olarak birbirlerine kamçı görevi yaparak destek oluyor. 
Japonların küçük aşamalara bölerek işleri tamamlamasını Kaizen’i Erteleme Sanatına dönüştüren John, alarmı kapa, yataktan kalk, duşa gir… ve benzeri komutları yazarak adım adım tamamladığı görevleri başarı kisvesine sokarak emellerine ulaşıyor. Farkına olmasakta her gün yaptığımız rutin eylemler, bizi harekete geçiriyor, daha sonrasında bitirmemiz gereken kitaba devam etmemiz veya internette sörf aleminde kaybolmamız tamamen bizim seçimizle şekilleniyor. Tamamladığınız görevlere tamamlandı işareti koyarak, kendinizi motive edebilir, başarınız alkışlayabilir ve rutinlerinize devam edebilirsiniz.


DİKEY DÜZENLEME – YATAY DÜZENLEME
Kitap, sistematik tembellere yalnız değilsin mesajı vermeyi gütsede dikey ve yatay düzenleyicilik kavramını irdelediği için okurken keyif verdi. Dikey düzenleyici iseniz, masanız üzerinde boşluklar vardır. Eğer yazar gibi yatay düzenlemeyi tercih ediyorsanız çalıştığınız yüzeyler önünüzde yığın oluşturup, hepsi sizin keyfinizi tamamlanması/bakılması için beklemektedirler. Dikey düzenleyiciler raf ünitesi, kütüphane, dolap gibi stoklama ihtiyacına sahip olurken, yatay düzenlemeyi uygun görenler aleni şekilde yaşamlarını sürdürmektedirler. Yapılması gereken, tamamlanması gereken görevler masa üzerinde sürekli göz önünde beklemektedirler. 


Erteleyici iseniz kendinize acıyabilir ve alkol tüketme eğiliminde olursunuz. Kuvvetli şekilde erteleme güdüsüyle hareket ediyorsanız, kitabı okumasanızda olur, sizler için yorumlamış oldum.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın