ENIGMA THE IMITATION GAME FİLM YORUMU NETFLIX

İngiliz Matematik dehasının Enigma kitabından uyarlanan Netflix The Imitation Game Enigma filmi 2 saate yakın İngiltere 2 Dünya Savaşı atmosferinde geçiyor. 1951 ve 1939 yıllarından kesitlerin gösterildiği film 2 saate yakın sürmekte. İzlerken tarihi filmden çok, modern zaman telaşlarını aktaran Enigma filmi. Nazilerin şifreleri çözmek için ekibiyle geliştirmeye çalıştığı Enigma aletine Christopher ismi veren bilim dehasının dramatik hikayesine odaklanıyor. Eşcinsel olduğu için yargılanan, cinsel isteği yüzünden 1 yıl hormon tedavisi görüp en sonunda intihar eden Alan Turing’in kahramanlık öyküsü yıpratıcı olaylarla dolu. Savaşın süresini kısaltan fakat kendi hayatından olan Alan Turing’in The Imitation Game filmi birçok dalda Oscar’a aday gösterildi ve Oscar ödüllerini topladı.

Foto Kaynak IMDB

Foto Kaynak IMDB

Foto Kaynak IMDB


Enigma makinesini geliştirmek için ülkenin kod çözmede en zeki insanlarını kare bulmaca ile yarışmaya davet eden Alan, cinsiyetçi ayrıma maruz kalan Kadın bilim insanı Joan Clarke ekibinde yer alması için zorlar. Toplumun ondan beklediği normlardan uzak durup, Enigma ekibinde yer almayı seçen Joan, makinenin geliştirilmesinde sonsuz katkısı ile yardımcı ekibe yardımcı olur. 2. Dünya Savaşı süresince gizli olarak makineyi geliştiren ve en sonunda Alman şifrelerini çözmeyi başaran ekip, yaptıkları çalışa devlet sırrı olduğu için çoğu zaman Almanların bombardımanlarına göz yumar. İngilizler bile bile canlarından olur. Hayat kurtarsın istersen, devletin amacına hizmet etmeye zorlanan bilim ekibi başarısının tadını tam anlamıyla çıkartamaz. Adeta sessiz başarıyı kendi kendilerine kutlarlar. Alan Turing, heteroseksüellik dayatmasına isyan eder ve saçma hormon tedavisinden kurtulmak için ölümü seçer.


Filmin sonunda paylaşılan özette 2013 yılında 2.Elizabeth tarafından Turing’e başarılarından ödülü Kraliyet Affı verilir, 50 yıldan beri devlet sırrı olarak kabul edilen Enigma projesi halka duyurulur fakat giden gitmiştir. İngilizlerin LGBTI’leri yok sayma geçmişini filmde capcanlı izleme olanağınız oluyor, yaşananlar bugün hala farklı coğrafyalarda maalesef geçerli.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın