DÜNYANIN EN ZORLU HAPİSHANELERİ INSIDE THE WORLD’S TOUGHEST PRISONS BELGESEL YORUMU NETFLIX

ZOR İNSANLAR ZOR KOŞULLAR


Dünyanın En Zorlu Hapishaneleri şimdiye dek dörder bölüm olmak iki sezon çekildi. İkinci sezonu Raphael Rowe tarafından sunulup, Brezilya, Ukrayna, Papua Yeni Gine ve Brezilya’da olan kötü şöhretli hapishanelerinde çekilmiş. Hayatın ibretlik yanlarını gözlemlemek için birebir.


Yaklaşık 50 dakika süren hapishane gözlemleri hapishaneye nakliye arabasıyla giriş, ilk karşılama, kimlik kontrolü, çıplak kontrol ve benzeri aşamalardan sonra başlamakta.  Önce mahkum, sonra gardiyan taraflarında yer alarak çift bakış açılısıyla programı zenginleştiriyor. Daha önce İngiltere’de 12 sene haksız yere yatan Raphael Rowe, ziyaretlerinden önce hapishanenin bulunduğu bölgede polislerle belirli süre geçirip, kişileri suça en çok neyin ittiğini çözmeye çalışıyor. Hapishane koşulları oldukça yetersiz, devlet fonlarının finanse edemediği, modern olmayan binalar, haddinden fazla kişinin aynı koğuşlarda tutulması gibi sebepler izlerken keyif kaçırıyor. Tutuklu yargılanarak henüz ceza alıp almayacağı belli olmayan kişilerin hijyenik olmayani yataksız, tuvaletsiz, gıdasız, susuz imkanlarda günde 20 saatten fazla kapalı kalması ürkütücü. Ne zamana kadar bekleyecekleri ise tamamen muamma.

Raphael Rowe Foto Kaynak Netflix

Hapishaneler yaratılışları gereği konforlu olamaz, cazip hale getirecek imkanlardan uzak olmalı fakat kötü nam salmış örneklerde koşullar akla gelmeyecek şekilde insanın temel ihtiyacını karşılamaya yönelik bile değil. Binalar eski, bakımsız ve köhne. Suçluları rehabilite edecek ortamlar ya çok kısıtlı ya da gardiyanların tembellikleri yüzünden işler halde değil. Hapishane içinde yer alan endüstriyel alanlar çürümeye terkedilmiş veya suçlu haklarının iyileşmesi yüzünden mahkumlar tarafından tercih edilmiyor. Meslek sahibi yapacak ve rehabilite edecek, suçluları hücreden çıkmalarını sağlayacak ortamlar iç karartıcı.

Pozitif sayılabilecek, üretime katkı sağlayan örnekler mevcut, kendi kendine yetmeye çabalayan bazı hapishanelerde ekip, biçmek, hayvan yetiştirmek gibi faaliyetler mevcut.
Genel hatlarıyla hapishaneler eski, kapasitesini katlayarak aşan nüfusu barındırmaktadır. Devletten fon alamayan hapishaneler, oldukça az gardiyan çalıştırmakta, rüşvet alma, içeri istenmeyen maddeleri sokma, olay çıkartıp tecrit cezasına çarptırılma gibi hususlarla boğuşmaktadır. 2018’de Netflix’te yayınlanan dört bölüm içimi kararttı. Hayatın gerçeğinin merkezinde yer alan hapishanelerin hiç değilse belirli yönlerinin halka ile paylaşılması suça başvurmayı azaltırsa ve hapishane koşullarının dramatikliğini kamuya sunabilse program başlıca görevlerini gerçekleştirmiş olacaktır.


Kutay Çev.

Bir cevap yazın