CİNNET THE SHINING FİLM YORUMU NETFLIX

Blog için şimdiye kadarki en eski yapım filmi olan Stanley Kubrick imzalı The Shining Cinnet filmi 1980 yılında çekilmiştir. Netflix ile izledim. Stephen King’in aynı isimle kitabından uyarlanan film yazar baba, karısı Rebecca ve ağzında yaşayan oğlanla konuşan şizofren sanrılı Danny. Yazar baba, yeni eseri için kafasını toparlamak ve ilham bulmak için Colorado eyaletinde yer alan Overlook Oteli’nin ölü sezon nöbetçisi olur. Oğlu kocaman salonlarda tek başına oyun oynarken, bir yandan ise otelde cinayete kurban giden ikiz kızları görmektedir. 

Foto Kaynak IMDB


Jack Nicholson’a hiçbir zaman hayranlığım olmadı. Tipleme açısından itici olmasını yanı sıra bu film neden onu sevemediğimin yanıtı oldu. Özelliği olmayan pörtlek gözler, tuhaf saç biçimi gibi unsurlar hiç cezbetmedi. Dış görünüş müdahele edilerek düzelebilir fakat iç huzur dışarı yansıdığı için filmde başba bir erkek oyuncunun yer almasını tercih ederdim. Mesela Mark Ruffalo, Kiefer Sutherland veya Matthew Fox. Yaş grubu sebebiyle nereeyse imkansız olan isteğimi bırakıp film yorumuna dönüyorum.


Mavi elbiseli mürebbiye kıyafetli el ele tutuşan ikiz kızlar, banyoda baltadan aşırı derece ağzı açık biçimde korkmuş kadın görüntüsüne sahip filmin Cinnet olduğunu öğrenmenin keyfini yaşıyorum. Yalnızlıktan, izole edilmişlikten aklını yitiren yazar baba, ailesine zarar verecek raddeye gelir. Ailenin izole yaşamından kuşku duyan aşçının kar montu üzerindeyken balta ile aldığı darbeyle bir anda ölmesi saçma geldi. Oğlanın otel içinde sürdüğü bisikletvari şey biraz testereyi anımsattı. Bahçede yer alan labirentin varlığı ise hoş bir detay olarak hafızama girdi.

Kutay Çev.

“CİNNET THE SHINING FİLM YORUMU NETFLIX” için bir yorum

Bir cevap yazın