AMAZING INTERIORS ŞOV YORUMU NETLFIX

Amazing Interios‘ın ilk sezonu sadece 12 bölüm mü? Neon ışık dolu sadece tek bir ev mi var? Neon ışık dolu Las Vegas’ta neon lambaları tutkulaştıran yok mu? Başlarda Amerika’dan İngiltere’ye geçişlerle kendini tekrarlayan 2018 yapımı Amazing Interiors Netflix’te izlediğim en iyi program değil. Hatta ortalama bile sayılabilir. Seriyi izlerken bir bölümün bir kısmının İstanbul’dan örnek vermesi onure edici, İspanya’da geçen harabe ev ise şaşırtıcı. Yıkıklık ve modernizmin çıplaklıkla buluşması Japonya seyahatlerinden ilham alma çabası önemli.

Foto Kaynak Barcroft

Amazing Interiors programında paylaşıma değer olan şey hayallerin hedefe dönüşürken, keyif alınan mekan ve evler yaratılması. Eğlence amaçlı yapılan ev içinde yer alan kaykay pisti, pembenin her tonundan oluşan ev, kediciler için metrelerce yolların yapılması hayret verici. Düşünce pratiklerini gerçeğe dönüştürüp normalleştirebilen sanatçılar, iş insanları ve hayalperestler aslında her birimize rol model olmaktalar. Dizi hakkında Netflix sayfasından daha çok bilgiye ulaşmak için tıklayınız

Foto Kaynak Barcroft

Oldukça sıkıcı hatta sıradan görünen evler, içeride türlü fantezilerin dışa vurumunu yansıtıyor. Sporluğun fanatizme dönüşmesiyle ortaya çıkan Mancave’ler, spor müsabakaları ve hayır organizasyonları için mekan desteği sağlıyorlar. Kilisenin satın alınmasıyla, kamusal alanları buhar teknolojisiyle ilgili müzeye ve satış tanıtım vitrinine dönüştürme çabası işle ev mekanının birleşmesini destekliyor. New York şehrinden havada asılı gibi duran yataktan akan şelale uykularımı kaçırmaya ve yatak üzerindeyken düşebilme ihtimalimi arttırdı. Ben düşmesem bile yüksekten yastıklarım neden düşsün? 

Foto Kaynak Barcroft

Kiralanabilir evi yeryüzünün klişe diktatörleriyle süsleme fikri cazibeden çok itici, evin kiralanmak için ruhu kesinlikle var ama diktatörlüğü normalleştime çabası ziyan bir fikir. Konumu açıklanmayan askeriye tarafından terkedilen karargaha acil durumlar için 99 yıllığına kiralanabilir 14 kişinin bir sene boyunca barınabileceği sığınak yapma girişimi bir nevi bireysel kıyamet günü sigortası. Gözlerden ırak bölgeye gidene kadar herşey olup bitebilir. Yepyeni dizi, kitap ve filmlere her türlü ihtiyacı giderebilecek akıllı sığınaklar yapmak ne kadar gerekli. Eski bankacının çalıştığı bankayı içindeki teçhizat ile alması normalleştirilebilir fakat evin merkezinde yer alan kasaların sahiplerinin henüz gelmemesi yeni ev sahibinin insiyatifinde midir? Buna benzer soru ve sorgulara yanıt bulmak, hayallerin görece kontrol edilebildiği evlerinize veya işyerlerinize bu belgesel ile radikal çözümler getirebilirsiniz.

Video Kaynak Barcroft 

Camekanların içinde yerleşen evler, konteynırdan oluşan sanatçı evi, %80 oranında kendi kendine yetebilen İskandinav sera evi, İspanyol minimal döküntü yaşam alanı ve neon lambalarla onurlandırılan yazlık ev açık ara favorilerim. Hepsini ziyaret etmek isterim.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın