BAŞLANGIÇ KİTAP YORUMU DAN BROWN

Dan Brown kitap ve filmlerini sevip sayan hayran kitlesi vardır. Ben onlardan biri değildim. Dan Brown furyasını merak etmiyor, düpedüz ilgilenmiyordum ta ki Dan Brown Başlangıç kitabı ve kitabın orijinal versiyonu Origin’in aynı anda kıymetli biri tarafından bana hediye edilmesine kadar. Hediye edilen kitapların önce İngilizce ve ardından Türkçe dilinde okumaya niyetlendim fakat aynı anda 500 sayfaya yakın iki kitabı yanımda taşımak zor olacağından önce Türkçe’sini tamamladım. Başlangıç kitabı 105 bölümden oluştuğu için kitaba ara verdiğinizde konuları takip etmek oldukça rahat oldu, araya başka kitaplar sıkıştırmama rağmen konudan kopmadan hikaye içinde ilerledim.


Okumanız gereken kitaplar karşınıza mutlaka çıkıyor. Başlangıç kitabının büyük çoğunluğu İspanya’da geçiyor. İspanya Kralı, Veliahtı, Piskopos ve diğer karakterlerin çoğu İspanyol, benim için mucizevi. Karakterlerin İspanyol şehirlerinde olaylar yaşaması, hayal gücümde tüm herkesin İspanyol podyumlarında dolanıyor hissi yarattı. Keyiften uça uça kitabı tamamladım. Aldığım zevk edebi zevk ve bilgi aktarımdan çok tamamen İspanya’ya ilişkiliydi.


Kitabın büyük bir kısmının geçtiği iki büyük şehirdeki iki ikonik yapıyı gezme imkanım olmuştu. Bilbao şehrindeki Guggenheim Modern Sanatlar Müzesi ve Barcelona’da yer alan Sagrada Familia Bitmeyen Kilise’yi tekrar gezmiş ve hissetmiş oldum. Kitapta yer alan şehirlerden Sevilla’yı görmüşlüğüm var fakat Dubai & Budapeşte’yi henüz ziyaret edemedim. Eğer gezi fırsatı yaratırsan Dan Brown Başlangıç kitabında fırlamış gibi hissedeceğime eminim.

Foto Kaynak Altın Kitaplar


Sanal gerçeklik, yapay zeka, modern sanat, dünyaca ünlü sanatçı ve ikonik eserleri Başlangıç romanına serpiştirilmiş. Kitabın ana konusu Nereden geliyoruz? Nereye gidiyoruz? peşinde olan araştırmacı-girişimcinin ana akım medya aracılığıyla dinler tarihinin temelini sarsmasını konu alıyor. Kitap mekanlarına karakterlerden daha çok bağ kurdum. Dikte edilen durumları sorgulatma kabiliyeti sebebiyle Dan Brown kitaplarını okuma motivasyonum oluştu. Sıradaki?


Kutay Çev.

Bir cevap yazın