ATEİSTLER İÇİN DİN KİTAP YORUMU ALAIN de BOTTON

Sel Yayıncılık İzmir Kitap fuarından mutlaka ziyaret ettiğim çağdaş eserleri dilimize kazandıran Yayınevi olarak motive edici unsurdur. Ateistler için Dinkitabını özel bir kütüphanede karşıma sürpriz olarak çıktı. Daha önce okuyup yorumladığım Seyahat Sanatı eseri ile Alain de Botton’un anlatım dilini, metinlerin akışını ve içerdiği rafine bilgileri takdir etmiştim. Bu motivasyonla Ateistler için Din kitabını tereddütsüz okudum. Seyahat Sanatı eser yorumum için buradan keşfe çıkabilirsiniz.


Resimlerle görsel hafızaya hitap eden Ateistler için Din kitabı konu sebebiyle gözünüzü korkutmasın. Alt başlık olarak Bilgelik, Topluluk, Kibarlık, Eğitim, Şefkat, Kötümserlik, Bakış Açısı, Sanat, Mimari ve Kurumlar üzerinden Dini öğeleri yorumlamaktadır. Haberlerin Şiddet dışında katkısının olmadığını, beden/akıl/ruha hitap etmeyen inziva yerleri ise kitabın ara duraklarından sayılabilir.


Hayalet öykülerine inanmayı reddeden, sıra dışı insanların serüvenlere adanan kitap, dogmatik bilgileri sorgulayanlar için adanmıştır. Bedenleri var olmayan Tanrılar, hali hazırda kutsal mekanlarda sembolize olarak oluşturulan metinler ve görseller şüphesiz avutma görevine destek oluyor. Dinlerde yer alan diğerlerine karşı oluşturulan öfke, hoşgörüsüzlük temalarına ise hafifçe değinilmiştir. Alain de Botton‘un resmi sitesinde güncel kitapları ve konferans bilgileri yer almaktadır. Modern çağ filozofu sayılan Botton resmi sitesi için tıklayabilirsiniz.

Foto Kaynak Sel Yayıncılık


Seküler düzende, evle iş arasında mücadele eden varlıklar olarak insanlar finansal kazanç, toplumsal iletişim ve romantik aşk üçgeninde sürüklenmektedir. Evler anonim yurtlara dönüşüp bireyleri yalnızlığa sürüklemiştir. Doğanın ritmini görmezden gelen, müzelerin yeni çağ ibadet merkezlerine dönüşmesini düşüncesini sorgulayan Alain de Botton, üniversitelerin öğrencilerine hayatı sürdürmek için duygusal ve etik becerileri öğretmemesi bilgisini ise temel sorun olarak ön plana çıkarmaktadır.

Foto Kaynak Alain de Botton


Kalbinizi, ruhunuzu ve donanımınızı yumuşatmak için Ateistler için Din eserini ister ders ister vaaz olarak okuyabilirsiniz.

Alain de Botton resmi sitesi için tıklayınız.
Sel Yayıncılık’ta basılan Alain de Botton kitaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın