JAPONLARIN KADİM BESLENME SIRRI YOSHINORI NAGUMO KİTAP YORUMU – JAPON SEÇKİSİ

İspanyollar, İskandinavlardan sonra en çok ilgimi çeken insan topluluğu kesinlikle Japonlar. Dilimize kazandırılan Japonya çıkışlı yaşam öğretileri mutlak okuma ve araştırma enerjisi yüklüyor. Bu motivasyonla İspanyol Seçkisi gibi Japon Seçkisi hazırlamaya karar verdim. Destek yorumlarınızı okumak isterim.

Temmuz 2018’de Doğan Novus tarafından basılan Japonların Kadim Beslenme Sırları kitabı sürpriz kütüphanede karşıma çıktı. 15 yıl önce Günde Tek Öğün diyetine geçen doktor Yoshinori Nagumo tarafından yazılan eser, bir günde okunabilecek hap bilgilere sahip. 20 yaş genç gözükmek için mideniz guruldamadan sofraya oturmayın & meyvelerin hepsini kabukla yiyin.


Yazar fotoğrafının olduğu kitap kapaklı eserler zorlama gelir fakat beslenme ile ilgili içerik oldukça ilgimi çekti. Aç kalarak bedenini disipline etme fikri, yemek tabaklarını küçülterek, küçük porsiyonlarla günde bir adet besin alımına önerme yapmaktadır. Doktor Yoshinori akşam yemeklerini çorba, ana yemek ve destek yemek olarak planlayıp, uykusu gelince uyumayı gelenekselleşmiştir. Karnı guruldayana kadar yemek yemeyen doktor yazar, deneme yanılma yöntemi ile et yemeyi bırakınca kabızlık ve cilt kokusu problemlerinden de kurtulmuş.

Foto Kaynak Doğan Novus


Vücudumuzun açken avlanma dürtüsüyle av peşinde koşması ‘gençlik geni = sirtuin geni’ sirayet eder. Tokluk vücudu yaşlandırırken, boş mide vücudumuzu gençleştir, iç organların dinç kalmasını sağlar. Gerçek sağlık, dış görüntüde kendini gösterir. Kilolu canlılar düşmanlardan kaçamaz hale gelir, yem olurlar. Hayvanlar sadece aç kaldıklarında beslendikleri için dinç kalırlar. Günde tek öğün beslenme, çok yemek yeme kaynaklı hastalıkları, obeziteyi, kanser, kalp rahatsızlıkları, beyin kanaması ve diyabet hastalıklarına yakalanmayı azaltır. Aşırı yemek yemek ve yanlış beslenmekten kurtulmak için mideniz guruldayınca, karar vereceğiniz tek öğünde beslenin.


Kitapta meyvelerin hepsini kabuklarıyla yemenin faydalarını, suyun her daim önemini, tatlı tüketmemeyi ve beynin en çok açken iyi çalıştığı bilgisini anımsıyorsunuz. Japon doktor Yoshinori Nahumo’nun Günde Tek Öğün beslenme fikri dikkate değer.

Kitap hakkında daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın