AEDEN BİR DÜNYA HİKAYESİ KİTAP YORUMU AZRA AKİLAH KOHEN

AEDEN Bir Dünya Hikayesi eserini başlamak ve bitirmek arasında onlarca kitabı bitirdim veya yeniden okudum. Telaşım yoktu, her eserini TED konuşması gibi değerlendirdiğim için beş duyumu okumaya dahil ediyordum. Dipnotlara ve satır aralarında bahsettiği gerçekler uyanmaya sebep veriyor. Roman okumayı sevmiyorum, ülkemizde en çok okunan edebi eserler romanlar olduğu için dünyanın acımasızlığı hakkında can acıtan gerçekleri romanlaşıtırarak AEDEN Bir Dünya Hikayesi eseri yazılmış. Azra Kohen ideolojisini daha derinden anlamak için daha önce yazdığım Kitap Yorumu – Fİ Çİ Pİ – Hayatın Matematiği ve Söyleşi Yorumu – Antisosyal Kişilik Bozukluğu AKG yazılarımı okumanızı temenni ederim. Linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.


İzmir 87. Enternasyonel Fuarı Edebiyat Sohbetlerinde satın alıp imzalatma idealimi gerçekleştirdiğim AEDEN kitabını imza sırasında Azra Kohen’in tanıdıktan sonra okumak ilham verici. Her açılan sayfada hangi dünya acımasızlığı karşıma çıkarak kitabın iki ana karakteri nelerle yüzleşecek feveranını sürekli yaşadım. Yaşayan her canlının Çi’ye sahip olduğu felsefesini idrak etmek için çabalayan Kohen ile aynı ülkede ve yüzyılda yaşadığım için şanslı hissediyorum. Yaşam hakkında düşüncelerini Sonje ve Numi ile hikayeleştiren Azra Kohen dünyasını buradan keşfedebilirsiniz.


İNSAN DEĞİL İNSANSI


Sonje ve Numi AEDEN gezegeninden New York’a düştüklerinde balina avcılığı, ağaç katliamları, bebeklere yapılan aşılar, et endüstrisi, petrol kullanımı, silah sanayi, ilaç sektörü, pedofili, madenler, insan ve organ kaçakçılığı gerçeklerine odaklanıp tüm dünyada videolar aracılığıyla bilinç uyandırmaya çalışıyorlar. Dünyada yolları ayrılan Sonje ve Numi karşılaştıkları şiddet içeren katliamların dünyanın elit kesiminin bankalarını ve ceplerini doldururken geri kalan insanların hastalanması, sömürülmesi, öldürülmesi, tüketilmesi ve en kritiği başkalarına yapılanlara sessiz kalması keyif kaçırıcı. Eşcinselliğin tek tip olması şartı varmış gibi kendini medya ve sosyete dünyasına kabul ettiren Theodor ile eşcinselliğin sıkıntılarına bir nebzede olsa Kohen değinmiş. 

Foto Kaynak Everest


Yapış yapış ıslak aşk romanlarının cinsel fantezileri bu romanda yok, mutlu olmak ve aşık olmak ile hayatının amacını bulacaklar AEDEN ile uykularından olacak. Savaş ortamlarından organlarının satılması için öldürülen çocuklar huzurumu fazlasıyla kaçırdı. Et endüstrisi ile ilgili gerçekleri Şikago Mezbahaları kitabıyla yorumlamıştım. Linkten ulaşabilirsiniz. Et tüketimi neredeyse minumuma indirdim, tavuk eti yemeyi ile tamamen bıraktım. Hayvanların etleri, sütleri için mezbahalarda yakışıksız koşullarda katledilmeleri beslenme zinciri için hayati önem sayılmıyor. Erkek civcivlerin üremedikleri için öldürülüp diğer tavuklara yem olması fikri yeterince beslenmeden soğutucu. Şeker ise kitabın neredeyse her temasında birincil düşman, şekerin zehir olduğunu ve artık tüketilmemesi gerektiğini anlayın. Florürsüz su ve diş macunu kullanımınız ise sağlıklı epifiz bezi için şart. 


Henüz dünya kaynaklarını tüketmeyi bırakmadığımız, gezegenin kanı olan mucizevi sıvı olan petrolü teknoloji olarak kullanmaya devam ettiğimiz, mücevher ve diğer madenleri süs ve dekor eşyası olarak kullandığımız için Çİ’ye değer vermediğimiz için hepimiz insan değil, insansıyız. Neden insansı olduğumuz ve kendimizi yok etmeye çabaladığımızın hikayesi AEDEN’de Kohen tarzı ile okunmak ve algılanmak için bizleri bekliyor. Kohen eserleri Everest Yayınları ile satıştadır.


Kitapta dark web, deep web, Tor tarayıcısı, Bilderberg toplantıları, Georgia Guidestone, Üçlük Kuralı, yeni keşfedilen Grafen maddesi ile Kohen merak uyandırıp derin araştırmaları okuyuculara bırakmış. 

Azra Kohen Resmi internet sitesi için tıklayınız.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın