5.DALGA THE FIFTH WAVE FİLM YORUMU NETFLIX

Balyajlı bir liseli kız, adı Cassie, Amerika’yı istila eden Ötekiler’in hikayesine odaklanan Netflix‘te izlediğim 5. Dalga The Fifth Wave dalga filmi tipik Amerikan mahşer günü senaryosunu bizlere sunuyor. Walking Dead tadından senaryoları beğendiğim için beklentim büyük fakat 2016 yılında yayına giren 5. Dalga filmini 3 sene sonra izleyerek bir şey kaybetmediğimi itiraf edebilirim. The Fifth Wave kitabından uyarlanan film ortalama düzeyde vakit geçirmek için izlenebilir. Filmde tipik duygusal senaryolar insanların yollarını ayırmak ve birleştirmek için kullanılmış. I see dead people gibi bir son maalesef yok.


Uzaylı istilasına yakalanan Amerikan halkı art arda 4 istila ile yıkılıp, kırılır, depremler, yangınlar, talanlar ve virüsle uğraşır. Zaten ilk olarak elektrik ve internet gider sonrası ise çorap söküğü gibi biricik Amerikamızı zedeler. Ötekiler adı verdikleri uzaylı topluluğuna alt etmek için çocuklar kamplarından ve ailelerinden zorla kopartılır. Kampta babası ile takılan balyajlı liseli kızımız oğlan kardeşinden oyuncak ayı sebebiyle ayrı kalır çünkü çocuk kampına giden otobüse bindiğinde küçük miço, peluş ayısı için zırvalar. Kızımız koca yüreğiyle kardeşinin mutlu etmek için otobüsten iner. Kardeşine ulaşmak için yollara düşen kızımız, 5. Dalgayı bekleyerek bir yandan da kilometrelerce yürür. 

Foto Kaynak IMDB


Liseli kızımız ailesini dalgalarda kaybediyor fakat lisedeki aşkı ile filmin sonuna doğru denk geliyor. Kardeşini çocuk kampından kurtarıyor. Dünyadaki insanları uzaylı gibi gösterecek çip takılıp, özel gözlüklerle avlanmaya zorlanan çocuk toplama kampında denk geldiği kardeşine oyuncak peluş ayıyı vermesini izliyoruz arada yarı uzaylı yarı insan olduğunu iddia eden havalı bir tipte kızı kurtarıyor. Filmi beğenmedim ve izlemeniz için önermem. Anlatırken bile sıkıldım o derece. Netflix‘ten her zaman en iyisini beklememek gerektiğini anladım.

Kutay Çev.

Bir cevap yazın