SADELİĞİN HUZURU KİTAP YORUMU GRETCHEN RUBIN

Populist başlık olan Sadeliğin Huzuru kitabının içeriğini tahmin ederek online kitap alışverişimde hızlıca sepetime ekledim. Amerikalı yazar, podcast ve blog yazarı Gretchen Rubin’in Sadeliğin Huzuru kitabını bir solukta tamamladım. New York’ta eşi ve iki kızıyla birlikte yaşayan Gretchen Rubin’i daha önce duymadım veya yazılarını okumamıştım. Orijinal adıyla Outer Order Inner Calm adıyla yayımlanan kitap Türkçe’ye Sadeliğin Huzuru olarak çevrilmiş. Özlem Şimşek tarafından çevrilen Sola Unitas Yayıncılık tarafından basılan kitap 2019’da birinci baskısı yayınlanmış. 232 sayfadan oluşan kitap, neredeyse iki sayfada bir diğer konuya geçmekte.

Foto Kaynak Sola Unitas Yayıncılık

İstifçiliğin, depo kiralamasının yaygın olduğu, garajların araba yerine kullanılmayan ıvır zıvırların doldurduğu kültürde yaşayan Gretchen Rubin, istifçiliğe olanak tanımayan New York’ta yaşadığı için çözümü sadelikte bulmuş olabilir. Dış düzenin iç düzeni sağlayacağı tezini savunan yazar, kitabını beş başlığa ayırmış.

  1. Seçim Yapın.
  2. Düzen Oluşturun.
  3. Kendinizi & Başkalarınızı Tanıyın.
  4. Faydalı Alışkanlıklar Edinin.
  5. Güzellik Katın.

İç huzurun sağlanması için evin ve iş yerinin düzenli olması için tüyolar veren yazar, zaman zaman kahkaha atmama sebep oldu. Sayfaların çoğunda bunları zaten biliyor ve uyguluyorum hissini yaşadım. Japon Marie Kondo’ya kısacık atıfta bulunması ise yazarın dünyayı etkisi altına alan Konmari methoduna saygı duruşu duyduğunu göstermektedir. En hoş soru ise, ne yapacağınıza karar vermediğiniz kıyafetler için kendinize sormanız gereken asıl soruda yatmaktadır. “Eski sevgilime rastlarsam, beni bu kıyafet içinde görmeli mi?” sorusu kıyafeti saklamanız veya yok etme seçeneğini düşünmenizi sağlar. Düzenin zarafeti sağlayacağını ve huzuru yaygınlaştıracağını savunan Gretchen Rubin “DAĞINIK-KÖRÜ” olan bünyeler için destek olacak tüyoları mevcut. Okumaya değer.

Kutay Çev.

Gretchen Rubin resmi sitesi için tıklayınız.

Bir cevap yazın