GRAND ARMY HIGH SCHOOL DİZİ YORUMU netflix – NEW YORK

Grand Army High School dizisi Brooklyn’de yer alan Grand Army lisesinde çeşitli sınıflarda okuyan beş ergenin yaşamına odaklanıyor. 5 öğrenci. 5 hikaye mottosuyla çağdaş Amerikan gençlerinin ırksal, seksüel, politik ve ekonomik kimliğini inşa etmeye çabalarken akran ve sistem tarafından hayatta kalma mücadelerini sergiliyor. Ergen dizisi olarak izlemek istemediğim Grand Army dizisi Netflix tarafından özel olarak çekilmiş. 5 öğrenci ve dizideki diğer öğrenciler sanki tüm dünyayı temsil eden hikayalere sahip.

Foto Kaynak Netflix

Çin’den evlatlık edinilen Leila Awan Zimmer (Amalia Yoo) Yahudi beyaz anne babasının Yahudi gelenekleri ile yaşarken, Çince bilmediği için Çince konuşan akranları tarafından inşa etmeye çalıştığı Amerikan sisteminde Walking Dead dünyasından devşirdiği post apokaliptik seksüel çizgilerle hayallerini süsler. Beyaz, hafif tombul teniyle barışmaya çalışırken dizinin bölümlerinde cinselliğini yaşamaya çabalar.

Fransız sömürgesi Afrikalı annesi, ablası ve yeğenleri ile yaşayan Dominique Pierre (Odley Jean), başarılı akademik dünyasını aile geçimini sağlayarak kozmetik girişime, saç örme gibi işlerle desteklemek durumundadır. Ekonomik zorluklar içinde yaşayan ailesiyle kendi camiasından olan adamla evlendirilmesi karşılığı hem ailesinin ekonomik refahını hemde üniversi masraflarını çıkaracaktır. Aynı zamanda gerçek sevgilisi ile standart Amerikan filmlerinde yer alan Baloya davet edilme sürecini naifçe yaşamaktadır. Ekonomik sebep yüzünden evlendirileceği koca adayıyla 3 sene boyunca evli kalması gerektiğini bildiği için balo teklifinden dahi çekinir. İsteği ise psikoloji stajına kabul edilerek, kendi ırkından kadınlara yardım edebilmektir. Misyonu en kuvvetli olan karakter Dominique geldi. Hem Fransızca hem de İngilizce konuşması, 3 yakın kadın arkadaşıyla arasının sıcacık olması ise karaktere ısınması sağladı.

Hint’li ailesiyle ve Grand Army lisesinde okuyan Siddhartka Pakam (Amir Bageria) kısaca Sid, okulun yüzme takımındaki, derslerinde başarılı, parlak bir geleceğe doğru koşan profile sahip. Atletik vücudu ve cool duruşuyla edindiği kız arkadaşıyla cinsel ilişki çabasının altında yatan eşcinsel olduğu gerçeğini cep telefonua yüklediği buluşma aplikasyonunda mağaza kabininde yaşayacaktır. Sid kendini hem görünüş hemde cinsel olarak hetersoseksüel görmediği için outside hisleriyle bunalmıştır, önce kız kardeşine sonra da medikal durum sebebiyle babasına açılmak durumunda kalacaktır. Kendisiyle ve cinsel kimliğiyle barışma hikayesi dizinin ana öyküsünü oluşturmaktadır.

Foto Kaynak Netflix

Beyaz Anglosakson Amerikalı gençliği temsil eden Joey Del Marco okulun amigo kız grubunda yer alıp, rahat kanka modunda okula gitmektedir. En yakın arkadaşları tarafından yaşayacağı tecavüz ile bunalıma girecek olan Joey, gizlediği sırrı ailesine açıldıktan sonra okulunu değiştirecekir. Çözümü rahibe olunca kısa dönem için tüm giderek arayacak olan Joey, aileninin tüm ekonomik imkanlarını zorlayarak kızlarını normalleştirme çabasını yani fedakar ve destek olan aile tavrını sergilemektedir. Kızın yaşadığı bu travmatik olaydan sonra başka yollara sapacacağını düşünsemde kızımızı başarılı dansçı olmayı terapi olarak seçecektir. Cebinde dildo ile kızın rahibe okuluna sığınması ise dizi yazarlarının gerçek dünyayı ne kadar gözlemdiğinin kanıtı gibi.

Jayson Jackson (Maliq Johnson) ise afro Amerikalı erkeği temsil ettiği dizide müzikle haşır neşir olan ailesiyle yaşamaktadır. Saksafon çalarak müzikal yeteneğini geliştiren Jayson dizinin başında okulda yaptığı haylazlık yüzünden uzaklaştırma alacaktır. Serseri, dağınık zenci profilinden uzak, sanatsal yeteneği ile kariyer hedefi olan genç profili çizilmiş, Jayson’un en yakın arkadaşını kurtarmak için yaptığı protestoyu görebilmek için dizinin son bölümünü bekleyeceksiniz.

Dokuz bölümen oluşan Grand Army şarkıları dikkate değer. Brooklyn’de yer alan okulun kapalı mekan çekimleri Kanada’da yer alan okulda çekilmiş, Manhattan manzarasının arka planda yer aldığı dizinin ana mekanı ise Brooklyn’de yer alan Grand Army yakınlarında gerçekleşen bombalı saldırısıdır.

Kutay Çev.

Video Kaynak Youtube

Bir cevap yazın